Plumbago 4195263 1920

Olověnec ouškatý svými drobnými kvítky vytvoří na zahradě kousek jižní Francie

Přichází jaro, nejoblíbenější roční období většiny zahrádkářů. Čím svůj zelený kousek ráje osázet? Jestli máte rádi barvy jižní Francie, doporučujeme vám olověnec ouškatý. Kromě výrazných modrofialových kvítků, kterými je olověnec ouškatý proslulý, se s ním můžete setkat i v bílé variantě. Jestli jste o této rostlině s latinským názvem Plumbago auriculata ještě neslyšeli, čtěte dál. 

Intenzivní modrofialový odstín, kterým se olověnec ouškatý pyšní, připomíná květy voňavé levandule. Alespoň v myšlenkách vás rostlinka přenese do jižní části Francie, kde je ozdobou spousty zahrad. Ve středozemních státech se s ním setkáte na každém rohu.

Mohlo by vás zajímat:  Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem

Původně pochází z Afriky

Vzhledem k tomu, že původ olověnce ouškatého sahá až do Afriky, má rostlina ráda teplé počasí. V našich geografických šířkách bohužel nezvládne přezimovat, a tak je třeba ji před mrazem schovat. Na zahradu se může vrátit s prvními jarními měsíci.

Zdroj obrázku: Pixabay

Keř s krásně sytými modrofialovými kvítky dosahuje výšky až jednoho a půl metru. Skvěle se mu daří nejen v záhonech, ale i v květináčích a truhlících. Kam ho umístit? Doporučujeme například terasu. Pěstujete-li olověnec ouškatý v přenosných nádobách, na zimu ho snadno schováte do místnosti se stálou teplotou mezi 4–12 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se odradit jejím jménem, čemeřice smrdutá ozdobí vaši zahradu i v zimě

Jak se o něj starat

Rostlina s drobnými kvítky modrofialové nebo bílé barvy je poměrně náročná. Už jsme zmínili, že se hodí na terasu. Jedním z důvodů je i fakt, že se olověnci ouškatému daří na chráněných místech. Nemá rád příliš silný déšť a vítr.

Zdroj obrázku: Pixabay

Květy olověnce ouškatého vyžadují opilování každé dva týdny. Svědčí jim teplé léto. Odměnou za správnou péči jsou nádherné velké trsy drobných kvítků, kterými je olověnec obsypán od května až do října. Ať už se rozhodnete pro bílou nebo modrou variantu, nebudete litovat!

Přidat na Seznam.cz