Okrasné trávy doplní design každé zahrady. Vyjímají se na skalkách i jako hlavní hvězda prostoru
Trávy získávají mezi zahradníky na popularitě, důvodem je obliba u architektů, ale také jejich nevšední vzhled a možnosti využití, navíc jsou naprosto nenáročné na péči a vytrvalé. Co víc si přát? Bezpochyby jejich dalším benefitem je nezměrná rozmanitost, současně vypadají dobře po celý rok. Ano, v zimních měsících se mohou ponechat na zahradě, vytvoří tak kouzelnou scenérii s okolním sněhem. Jak se okrasné trávy pěstují a jaké jsou nejvhodnější druhy?
Snadné na pěstování
Nejsou náročné na péči, což jistě potěší všechny, kdo chtějí mít krásnou zahradu, ale nemají zahradničení jako koníček. Okrasné trávy jsou ideální pro svoji nenáročnost, nadto je k prodeji mnoho rozmanitých druhů. Vybrat si lze trávy s různou výškou nebo v různém barevném provedení. Odlišují se také v květech. Mají však jedno společné, při vánku a větru krásně šustí, naopak ve slunečné dny se třpytí. Hodí se při aranžmá zahrady, mohou být součástí celků nebo jako solitéry, v poslední době jsou oblíbené i do živých plotů, protože mají nízké nároky na půdu.
Trávy v různých výškách a barvách
Pro každou zahradu existuje ideální druh okrasné trávy, který dokonale zapadne. Před nákupem je dobré se informovat ohledně mrazuvzdornosti. Velmi oblíbené jsou ozdobnice (Miscanthus), které rychle rostou do výšky i do šířky a mají červenohnědé nebo zlatavé zabarvení. O něco nižší jsou ostřice (Carex) a kostřavy (Festuca), které mohou zdobit okraje skalek nebo zaplnit prostory pod vysokými stromy. Rákosovka (Hakonechloe) zase tvoří roztomilé bochánky a řadí se mezi nejkrásnější trávy vůbec, které snesou i stín. Eleganci dodá lalang válcovitý, což je travina původem z Austrálie s červenofialovými listy, někdy se prodává pod názvem imperáta válcovitá.
Odolné vůči suchu
Jak již bylo zmíněno, okrasné trávy nemají vysoké nároky na umístění a odolávají suchu. Mladé sazenice se musí zalívat, aby zakořenily, následně již není třeba větší péče. Rozmnožují se dělením trsů v jarních měsících. Neprostřihávají se na podzim, protože by nemusely přežít zimu, ale naopak až na jaře. Rostliny se doporučuje zahnojit hned po tání v brzkých jarních měsících, ideální je minerální hnojivo, může se použít kompost. Jen ve velmi výjimečných případech okrasné trávy napadají škůdci nebo plísňové choroby.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/ornamental-grasses/