Plank 4350821 1920

Okrasná toulcovka si občas pěkně vymýšlí. Nespokojí se jen tak s nějakým prostředím

Toulcovka neboli lopatkovec patří mezi velmi výrazné okrasné květiny, které návštěvy rády obdivují. Její velké nápadné květy zaujmou na první pohled stejně jako její listy. Toulcovka se ale velmi často stává noční můrou pěstitelů. 

Její funkce v domácnosti není pouze dekorační. Toulcovka funguje i jako přírodní filtr toxinů a zbavuje domácí klima benzenu, aldehydu a xylenu. Zároveň také odpuzuje plísně, takže je velmi oblíbená mezi alergiky a astmatiky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Proč toulcovka nekvete?

Květení toulcovky je vskutku bouřlivé. Její pěstování navíc není složité, a tak vás toulcovka odmění velkými bílými květy, které se liší podle konkrétního druhu. Problém ale nastává po odkvetení. Při špatné péči rostlina velmi rychle uvadá, proto se často jedná pouze o sezónní záležitost. 

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o rostliny i během dovolené. Díky chytrým zavlažovacím trikům nebudou strádat

Problém je v její regeneraci. Po výrazném květení toulcovka potřebuje dostatek času na to, aby se vzpamatovala. Zatímco tak některé hospodyňky chtějí, aby toulcovka vykvetla co nejdříve znovu, ona potřebuje jen svůj čas. Jak jí ho dopřejete?

Zdroj obrázku: Pixabay

I květiny mohou být rozmazlené

Regenerační období toulcovky je poměrně náročné. Berte přitom v potaz její přirozené prostředí. Ve volné přírodě ji najdete hlavně v deštných pralesích, které se vyznačují vysokou vlhkostí. Toulcovka ale rozhodně nevyžaduje, aby stála ve vodě. Spíše jí pravidelně poprašte listy čerstvou vodou a jednou za čas zalijte. Doporučujeme i drenážní vrstvu na dně květináče, která odvede vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Také v zimě mohou interiér zdobit kvetoucí rostliny. Splnit jejich podmínky není těžké

Důležité je také správné světlo. Toulcovku umístěte ze slunečného prostředí do pokoje, kde je méně světla. Toulcovka je, co se týče světla, trochu rozmazlená. Příliš mnoho slunečních paprsků spálí její listy, ale ve stínu uvadne taktéž. Umístěte ji tak na okenní parapet, ale ideálně na severní stranu domu. Zde dostane dostatek slunečního světla, které ale nebude tak prudké, aby spálilo její listy.

Přidat na Seznam.cz