Flowers Covered With Ice Freezing Outside

Ne všechny rostliny přežijí tuhé mrazy. Ty na zahradě lze chránit několika triky

Jaro je období, kdy jsou rostliny a keře v plném rozpuku. Chystají se vyrůst a obrazit květy. Na jedné straně musíte počkat, až přestanou noční mrazíky, na druhou stranu se můžete těšit na postupně vyšší teploty. Pokud ale víte, jak se o rostliny postarat i v jarním období, kdy ještě může sněžit a fouká vítr, mohou snadno přežít a ochráníte je před omrznutím.

Mrazy jsou pro rostliny nebezpečné

Existují sice rostliny, které jsou vůči mrazu odolné, ale většina z nich by bohužel tuhou zimu nepřežila. Proto se květiny, které máte přes jaro a léto na terasách a balkonech, ukládají na zimu do místností, kde není zase taková zima, zároveň jsou zde teploty, které nemáme standardně v obývacím pokoji. Zima totiž způsobuje, že se zamrazí buněčná míza, kterou obsahují, a rostlina nebude moci dýchat a dále se vyvíjet.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat petúnie

Na podzim je tedy vhodné připravit si kryty na rostliny. Můžete si pomoci hned několika způsoby, důležité ale bude, aby nedošlo k poškození rostliny. Pokud se teploty venku pohybují kolem nuly již několik dní, bude nutné rostliny přemístit. Jestli to uděláte dříve, hrozí, že dojde k úhynu květiny a ta odumře. Bohužel to, že rostlina už neporoste, poznáte až na jaře, kdy to bude na první pohled viditelné.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste rostliny mulčovat, aby měly dostatek síly přežít zimu

Izolaci kořenů zajistíte například mulčováním, které není složité a ochrání rostliny proti mrazu. Můžete použít mulč z borové kůry nebo jehličí. Stonky zase můžete pokrýt slámou nebo agrotextilií. Rostliny byste na nízké teploty měli postupně připravit, protože z šoku mohou odumřít a znovu vyrůst už nenajdou sílu. První ošetření si připravte již na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie a šeřík ozdobí zahradu krásnými barvami a naplní ji omamnou vůní

Rostliny můžete posílit například hnojivy, především těmi bohatými na dusík, který je pro rostliny velmi důležitý. Zvyšuje odolnost rostlin vůči mrazu a navíc zabrání krystalizaci buněčných šťáv. Hnojivo si můžete vybrat podle druhu rostliny nebo použít univerzální. Pokud rostliny vysadíte na jaře, můžete je posílit dávkou hnojiva, protože nikdy nevíte, jestli ještě nepřijdou mrazíky.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/protect-plants-from-frost/
Přidat na Seznam.cz