Leek 249634 1920

Odřezky některé zeleniny se dají znovu zužitkovat, vyrostou z nich nové rostliny

Při přípravě oběda nebo jiných jídel odřízneme nepoživatelné kusy zeleniny a hodíme je na kompost. Nicméně pokud nemáte tuto možnost, jak je využít, zkuste jim dát druhý život a vypěstovat si za jejich pomoci nové kusy. Existuje mnoho rostlin, které mohou růst zpět z odřezků a zbytků. Vše, co potřebujete, je trochu vody, trochu půdy a trochu trpělivosti pro fragmenty zeleniny, aby se zakořenily a zapustily kořeny. Zdravou zeleninu si pak budete moci vychutnat po celý rok. Tímto způsobem můžete pěstovat cibuli, salát, celer, avokádo či zázvor.

Cibule

Jedná se o zeleninu, kterou velmi často používáme k přípravě jídel. Cibule jsou také velmi snadné na pěstování, takže místo vyhazování nechte zbytky zakořenit. Vyrostlé stonky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a živin v zimním období. Chcete-li, aby pažitka rostla, potřebujete jen spodní část cibule, kterou odříznete a vložíte do sklenice nebo nádoby s vodou. Miska by měla být dostatečně malá, aby navlhčila pouze kořeny a zbytek zůstal suchý. Pravidelně doplňujte vodu a po týdnu z cibule začne růst pažitka. Za dva týdny můžete dát cibuli do květináče se zeminou, vykopat mělkou díru a naplnit ji kořeny rostliny. Nezapomínejte na mírné zalévání.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování zeleniny má přísná pravidla. Okurky vedle sebe jen tak něco nesnesou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Česnek

Pažitka může také vyrůst z česneku. Stačí vložit jeden stroužek svisle do nádoby s vodou a umístit ji na slunné místo. Voda by měla být doplňována denně a vyměňována každé 2–3 dny, po týdnu by se měly objevit kořeny a pažitka. Pak můžete česnek přesadit do květináče se zeminou a vodou. Můžete také přeskočit fázi zakořenění ve vodě a okamžitě dát stroužky česneku do země. V tomto případě budete čekat na pažitku o něco déle.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Celer

Obvykle po použití jeho stonků vyhodíme nepoživatelnou špičku, kterou lze však také recyklovat. Stačí odříznout špičku celeru asi 3–4 cm od spodku a dát ji do misky s trochou vody na dně. Dejte misku na slunné místo a po 5–7 dnech začnou celeru růst nové listy. Když se objeví kořeny, rostlina může být přesazena do zeminy. 

Mohlo by vás zajímat:  Výsadba a hnojení rajčat

Zázvor

Zajímavé je, že z odřezků lze také pěstovat zázvor. Stačí dát čerstvý kus zázvoru nepříliš hluboko do květináče se zeminou. Oddenek posypeme malým množstvím zeminy a zaléváme jej dvakrát týdně. Zázvor by měl být připraven ke spotřebě asi po 4–6 měsících.

Avokádo

Doma můžete dokonce pěstovat vlastní avokádo. Pecku nevyhazujte, ale na párátku umístěte nad vodu tak, aby se jí jen kouskem dotýkala. Misku postavte na slunné místo a pravidelně vyměňujte vodu. Po chvíli pecka praskne a uvolní výhonky. Když dorostou 15 cm, je nutné je přesadit do zeminy.

Přidat na Seznam.cz