Gardening 331668 1920

Podzimní rady pro zahrádkáře. Na co nesmíte zapomenout v říjnu?

Pestrobarevných květů v říjnu pomalu ubývá, zato zahradníkovi se práce kupí pod rukama. Nastává totiž ideální čas pro přípravu zahrady na příští rok. Víte, na co byste neměli zapomenout, abyste se i v budoucnu mohli těšit ze šťavnatých plodin a zdravých rostlin? Máme pro vás pár tipů pro tento podzimní měsíc.

Půda si žádá speciální péči

Místa, která plánujete osázet, zatím nechte bez povšimnutí. Vyčkejte, až bude pár dní sucho a zaměřte se na záhony na vaší zahradě, které budou přes zimu volné. Říjen je ideálním měsícem, kdy můžete všechna tato místa zrýt.

Mohlo by vás zajímat:  Bez jahod by ani nebylo léto. Vypěstujte si sladké a šťavnaté na vlastní zahrádce

Myslete dopředu také na rostliny, které zde budete sázet a podle nich volte hloubku rytí. Do půdy můžete přidat trochu hnoje nebo popela, aby byla pro příští rok obohacena o prospěšné látky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomeňte na drobnosti

Vaše zahrada v říjnu ocení také další drobné úkony. Pokud si na ně najdete čas, uděláte službu nejen vašim rostlinám, ale mnohdy i spoustě živočichům.

  • přeházení kompostu
  • vytvoření krmítka na zimu
  • sklizeň lískových ořechů
  • výsadba mnoha druhů ovocných dřevin
Mohlo by vás zajímat:  Listy čerstvého špenátu z parapetu rovnou do talíře. Pěstování je velmi snadné a rychlé

Nechcete-li se na jaře zhrozit nad tím, co napáchaly myšky, bojujte proti nim už teď. Využijte návnady, abyste je odlákali ze zahrady, jinak vám na jaře zůstanou oči pro pláč nad okousanou kůrou stromů nebo cestičkami v trávníku.

Sklizeň zeleniny a výsadba ovocných dřevin

Noční mrazíky pomalu vystrkují růžky, a proto je hned na začátku podzimu dobré sklidit kedlubny, tuřín nebo špenát. Naopak si můžete dát na čas s ředkvemi, celerem či chřestem.

Ideálním ročním obdobím pro výsadbu ovocných dřevin je právě podzim. Při výsadbě zkontrolujte zdraví kořenů a poškozené odstraňte. Malé stromky můžete zabalit do chvojí, které je ochrání před mrazíky. Vysazovat můžete i drobnější ovocné keříky. Vždy se před výsadbou ujistěte, že máte pro daný ovocný strom dostatečný prostor, vhodné složení půdy a okolní podmínky.

Přidat na Seznam.cz