Blur 3162529 1920

Chyby zahrádkářů při snaze ochránit rostliny před mrazem

Ne každý to ví, ale dobře vybrané rostliny nevyžadují přílišné zakrývání na zimu. Nesázíte vždyzelené rostliny, jako jsou rododendrony nebo vavřínové stromy, abyste je pak schovávali. Jaké chyby tedy děláte nejčastěji, když chcete chránit rostliny před mrazem?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

7 nejčastějších chyb 

 

  1. Zapomněli jste je zalévat před zimou. Dehydratované rostliny jsou více vystaveny škodlivým účinkům vysušujících a hlavně mrazivých větrů.

 

  1. Rostliny zakrýváte příliš brzy. Až první mrazy nebo nízké teploty během dne jsou signálem k zahájení přípravy rostlin na zakrytí. Pokud je zakryjete už v září, rostliny mohou i nadále vegetovat, což může způsobit odření jejich listů.
Mohlo by vás zajímat:  Březen je ideální měsíc pro sázení nových keřů. Péči ale potřebují i starší dřeviny

 

  1. Listnaté a vždyzelené rostliny vážete jednoduchým provázkem, aby si pod sněhem nezlomily větve. Takový provázek bohužel snadno poškodí výhonky a vytvoří rány, které mohou být místem mnoha infekcí a útoků škůdců. Svažte rostliny zahradní gumičkou, například na vázání ovocných stromů.

 

  1. Rostliny zakryjete květináči nebo plastovými nádobami. Takové řešení je na začátku jara dokonalé, ale ne po celou zimu. Černé nádoby se pod sluncem zahřívají, pod nimi se otepluje, díky čemuž rostlina začíná vegetovat. Může se dokonce zbavit listí. Bílé nádoby zase uvnitř způsobují větší vlhkost, což zvyšuje riziko plísňových chorob v další sezóně.
Mohlo by vás zajímat:  Na žádné zahradě nesmí chybět omamné květiny, které nejsou náročné a přežijí roky

 

  1. Ke krytí používáte umělé a nepropustné fólie. To může během zimy vést k propuknutí plísňových onemocnění.

 

  1. Na zimu ořežete okrasné rostliny, jejichž listy nebo květní stonky jsou uvnitř prázdné. Před zimou by neměly být prořezávány žádné rostliny.  Otevřená rána je pozvánkou pro nemoci a škůdce.

 

  1. Trvalky často onemocní, protože jsou chráněny listy, které mohou nést mnoho infekcí. Tento problém nevzniká v případě odolnějších keřů a mladých stromů.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mráz není to nejhorší 

Nebezpečím pro rostliny není jen samotný mráz, největším problémem je střídání mrazu s vyššími teplotami.

Přidat na Seznam.cz