Best Friend Forever English Cocker Spaniel Young Dog Is Posing Cute Playful Brown Doggy Pet Is Lying Wooden Floor Isolated Blue Background Concept Motion Action Movement Pets Love

Odnaučit pejska močit doma vyžaduje především trpělivost. Křik vše jen zhorší

Právě jste dorazili z práce a sníte o tom, že si odpočinete na gauči se svým mazlíčkem. Váš čtyřnohý přítel spokojeně vrtí ocasem, jenže vám vzápětí ztuhne úsměv na rtech ve chvíli, když si všimnete mokré skvrny na koberci před pohovkou. Jak tenhle zlozvyk psa odnaučit?

Pozorujte jeho chování

Měli byste vědět, že pětiměsíční štěně nedokáže delší dobu vydržet, aniž by uspokojilo svoje fyziologické potřeby. Malý pes močí vždy po probuzení, po jídle a poté, co se věnoval hře. Buďte proto ve střehu a vezměte ho včas ven. Chování štěněte pečlivě sledujte. Samo vám signalizuje blížící se potřebu. Zastaví se v činnosti, začne něco očichávat a chodit v kruzích. Tímto způsobem hledá vhodné místo pro vykonání potřeby.

Mohlo by vás zajímat:  Úklid květinové domácnosti: Jak udržet čistotu a pořádek mezi zelení
Zdroj obrázku: Freepik

Trestat, nebo odměňovat?

Stane se, že pejsek zapomene a vymočí se bez předchozího oznámení. Co teď? Naštvání ani zvýšený hlas nejsou dobré výchovné metody. Efektivnější jsou odměny. Něžný dotek nebo pamlsek podaný ve chvíli, kdy se chystá ke správné akci. Odměňte každý signál, například když přijde ke vchodovým dveřím, a nešetřete něžnostmi, když pes udělá potřebu venku. Takovou odměnu si štěně zapamatuje. Spojí si ji s aktuální aktivitou a prostředím.

Noviny nemají smysl

Pokud byl pes čistotný a teď po sobě nechává loužičky, může být příčinou nemoc. Vezměte ho k veterináři. Změnu chování může způsobit i trauma, které pes prožil. Při ohrožení močí na místě, kde se cítí nejbezpečněji, většinou v domě či bytě. Používání novin nebo pleny pro psy jenom prodlužuje výchovu psa k močení venku, protože zvíře nerozlišuje předměty ležící na zemi. Noviny či plena jsou pro něho totéž jako koberec. Použitím takových předmětů naopak psovi dáváte najevo, že může močit doma. Náprava chování má smysl jenom ve chvíli, kdy pes vykonává nežádoucí činnost. Přistihnete-li ho při močení doma, zastavte ho hlasitým mlaskáním a odveďte ven.

Zdroj: https://www.dailypaws.com/dogs-puppies/dog-training/basic/how-to-teach-a-dog-to-pee-poop-outside
Přidat na Seznam.cz