Shovel Soil

10 kroků, jak připravit zahradu na nadcházející mrazy

Když se teploty začínají blížit k bodu mrazu, je důležité podniknout kroky k ochraně vaší zahrady. Mrazy mohou poškodit nechráněné rostliny a narušit strukturu půdy, čímž způsobí problémy pro příští růstovou sezónu. Zde je deset způsobů, jak vaši zahradu připravit na mrazivé dny:

1. Mulčování

Mulč pomáhá chránit kořeny rostlin před mrazem a udržuje stálou teplotu půdy. Použijte organický materiál jako slámu, listí, kůru nebo kompost, abyste vytvořili ochrannou vrstvu.

2. Zalévání

Mokrá půda udržuje teplo lépe než suchá půda, takže dobré zalévání vaší zahrady před očekávaným mrazem může pomoci rostlinám přečkat chladnější noci.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídllem vyřeší správné uskladnění potravin. V lednici i spíži má vše své místo

3. Výsadba mrazuvzdorných rostlin

Některé rostliny jsou odolnější vůči chladu než jiné. Přizpůsobte vaši zahradu podmínkám tím, že vysadíte rostliny, které jsou známé svou schopností odolávat nízkým teplotám.

4. Přikrývání rostlin

Přikrytí rostlin přes noc může být životně důležité pro ochranu proti náhlému poklesu teploty. Použijte bílé zahradnické fleece nebo jiný vhodný materiál.

5. Výsadba proti větru

Větrné počasí v kombinaci s mrazem může být škodlivé pro vaši zahradu. Vysaďte větrolamy, jako jsou živé ploty nebo jiné rostliny, které mohou snížit nárazy větru na citlivější rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní hnojiva prospějí rostlinám nejlépe. Využít lze organický odpad z kuchyně
Young Beautiful Florist Taking Care Flowers Focus Plant
Zdroj obrázku: Freepik

6. Posunutí rostlin blíže k domu

Rostliny ve květináčích nebo kontejnerech mohou těžit z přesunu blíže k domu, kde teploty mohou být o něco vyšší a ochrana lepší.

7. Přizpůsobení plánů zavlažování

Zajistěte, aby vaše zavlažovací systémy byly přizpůsobené k nadcházejícím chladným podmínkám. To znamená vypouštění systémů, aby v nich nezůstala voda, která by mohla zamrznout a způsobit škody.

8. Chránění trvalých rostlin

Obalování kmínků a základů trvalých rostlin může předcházet poškození. U mladých stromů je možné použít ochranné obaly proti mrazu.

9. Péče o nářadí

Čisté a ostré nářadí je pro zimní práce na zahradě nezbytné. Ujistěte se, že všechno nářadí je před zimou vyčištěné a naimpregnované proti rzi.

Mohlo by vás zajímat:  Meloun v létě skvěle osvěží, je ovšem dokonalý i v péči o pleť

10. Plánování pozdních a časných plodin

Pokud zahradničíte pro produkci potravin, vyberte a zasaďte pozdní plodiny, které mohou růst ve chladnějším počasí, a naplánujte časné plodiny pro výsadbu na konci zimy nebo na začátku jara.

Tímto způsobem můžete minimalizovat škody způsobené mrazy a ujistit se, že vaše zahrada bude připravena na návrat jara. Důležité je sledovat předpověď počasí a být proaktivní při ochraně vaší zahrady před prvními mrazy.

Zdroj: https://growingrooms.com.au/10-dos-garden-autumn/
Přidat na Seznam.cz