Od návštěv našeho doma mravence odradí specifické vůně
Mravenci jsou velmi užiteční tvorové, zejména pro lesní ekosystém. Ale když se vám usadí na zahradě, není to nic příjemného. Zejména pokud na té zahradě čas od času pobývají malé děti nebo třeba vaši domácí mazlíčci. Ale i dospělým mohou mravenci zkazit třeba opalování, nehledě na pikniky nebo grilování. A co teprve, když mravenci proniknou dovnitř, třeba do kuchyně? Pak už se jich zbavíte jen těžko, mají totiž své cestičky, které budou využívat, dokud s nimi nezatočíte. A právě na to se zaměříme v tomto článku.
Pastičky na mravence
V drogeriích i hobbymarketech můžete běžně koupit pastičky na mravence. Většinou jde o krabičku, ve které je jedem napuštěný cukr nebo jiná potravina, kterou mají mravenci rádi. Ti následně jed donesou do mraveniště. Je-li jedu dost, nakonec se otráví celá jejich kolonie. Tahle metoda je sice efektivní, ale má i svá negativa. Jed může být nebezpečný i pro další tvory včetně lidí. A většinou nechcete, aby se vám po zahradě toulali mravenci s jedovatými látkami. Naštěstí existují i jiné metody.
Přirozené bariéry
Pokud jde o bariéry fyzické, mravenci si poradí prakticky s čímkoli. Dovnitř se mohou dostat třeba škvírou mezi dveřmi a prahem, ale často jsou velmi vynalézaví, když dojde na hledání vhodných otvorů. A tak na ně narazíte třeba i v okně v prvním patře, kam museli vyšplhat několik výškových metrů. Fyzické bariéry tedy nefungují, aromatické však ano.
Vůně a pachy
Mravencům totiž nepříjemně zapáchá mnoho z toho, co lidem naopak libě voní. Nasypete-li třeba na jejich cestičky skořici, mravenci je přestanou využívat. Vyhýbat se budou také květináčům s bylinkami, jako jsou bazalka, česnek, máta nebo černý pepř. Většina druhů mravenců nemůže vystát ani chilli papričky. V krajním případě pak můžete na místa, kudy mravenci chodí, nastříkat rozprašovačem trochu octa. Ten funguje stoprocentně.
Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a32668439/how-to-get-rid-of-ants/