Beautiful Unusual Monstera Leaves Against Background Other Green Plants Branches Mons

Oblíbená monstera může nezkušené pěstitele překvapit. Její pláč ale není důvod k obavám

Monstera patří mezi oblíbené květiny, které můžete pěstovat v květináči. Hodí se hlavně do větších místností, protože může být opravdu mohutná. Její listy jsou dekorativní a také není náročná na pěstování. Dávejte si ale pozor, není zase úplně vhodná pro začátečníky, protože vás může překvapit, co rostlina dokáže. Například se hodně často objevují na listech kapky vody, které vypadají, jako by rostlina plakala.

Co potřebujete vědět o této zajímavé rostlině?

Monstera pochází z Jižní a Střední Ameriky a hodí se do nových i do klasických interiérů. Nemusíte se ani bát mít několik rostlin najednou, ale nehodí se do malých místností, protože může dorůst do obřích rozměrů. Potřebuje prostor nejen do výšky, ale také do šířky, protože má široké listy, které potřebují hodně místa. A proč tedy monstera vypadá, že pláče? I když si myslíte, že jste péči o ni zvládli, občas se mohou vyskytnout určité problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Po tomhle drinku poroste zamiokulkas jako zblázněný. Bude chloubou i začínajícího pěstitele

Na povrchu listů se někdy mohou objevit kapičky vody. Není to ale důvod k tomu si myslet, že jste něco při péči o ni zanedbali. Je to celkem normální jev. Důvody, ze kterých monstera pláče, vás možná překvapí. Může to být nadměrným zaléváním, také vysokou vlhkostí vzduchu nebo má v substrátu mnoho minerálních solí.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné označení pláče je gutace

Víte, co je to gutace? Je to stav, při kterém rostliny pláčou. Postihuje nejen monstery, ale také další druhy. Jedná se o proces vypařování vody průduchy, které mají monstery v listech. Jestli se tento proces naruší, dojde k tomu, že rostlina se bude chtít vodní páry zbavit jinými způsoby, například kvůli přelití nebo vysoké vlhkosti v místnosti. Proto vodu „vytlačuje“ skrz své listy a vypadá to, jako by plakala.

Mohlo by vás zajímat:  Nebojte se pěstování domácích rostlin. Některé druhy vám řadu nedostatků odpustí

Pokud tedy na monsteře uvidíte kapičky vody, nemusíte se vůbec obávat. Jestliže víte, že jste rostlině dopřáli trochu více vody, tak budete znát důvod, proč se kapky objevily. I nadále se ale budete moci radovat z této monumentální rostliny, protože kapičky zase zmizí, jakmile se rostlině ustálí vláha. Jestli na listech kapky zůstanou delší dobu, může to ovlivnit vzhled rostliny.

Zdroj: https://gardenforindoor.com/why-is-monstera-so-popular/
Přidat na Seznam.cz