Orchid 352609 1920

O orchidej se postará i začátečník. Při splnění několika podmínek se stane skutečnou ozdobou interiéru

Říká se, že orchideje jsou velmi těžké na pěstování a pro začátečníky jsou nevhodné. My s tímto tvrzením ovšem nesouhlasíme. Pokud i začátečník pěstitel chce pěstovat orchideje, tak proč ne, věříme, že to zvládne. Není to totiž nikterak složité. Jestliže jim poskytnete péči, budou kvést několik měsíců. A jakmile květy opadají, nenechte se odradit, protože rostlina brzy ožije. Chcete, aby orchideje krásně kvetly? Poskytněte jim tyto podmínky.

Vše začíná již v obchodě

Již v obchodě, když budete svou orchidej vybírat, dbejte na to, aby její listy byly bez skvrn a měla pevné a zdravé kořeny. Orchideje se prodávají v průhledných květináčích, takže bude snadné je prohlédnout. Pokud jsou na orchideji pupeny, nesmějí být suché, zvrásnělé, musí být pevné, lesklé a živé. Pokud uvidíte rostlinu s jedním pupenem či více pupeny, rozhodně zvolte tu druhou.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující stračka připomene zašlou slávu rytířských časů a ozdobí každou slunnou zahradu
Zdroj obrázku: Pixabay

Umístěte orchidej na správné místo

Místo, na které rostlinu umístíte, musí být světlé. Nesmí na ni ale svítit přímé světlo. Nejlepší bude, pokud orchidej umístíte na parapet orientovaný na východní stranu. A pokud vám například dopoledne do okna svítí slunce, zatáhněte žaluzie tak, aby sluneční paprsky nespálily listy rostliny. V zimě mají orchideje rády přibližně 18 °C.

Zálivka

Na zalévání orchidejí použijte kohoutkovou vodu, kterou necháte alespoň přes noc odstát. Pokud máte dešťovou vodu, použijte tu. Intenzita zalévání je doporučována jednou za sedm až deset dní. Nezalévejte běžně konvičkou – napusťte lavor vodou a květináč ponořte do vody. Kořeny nasají tolik tekutiny, kolik budou potřebovat. Přibližně po půl hodině vytáhněte z lavoru a nechte ve vaně okapat. Jakmile uvidíte, že z květináče neodtéká voda, vložte jej zpět na parapet. Je třeba také upozornit, že orchideje milují vlhkost, proto bude vhodné k orchidejím umístit misku s vodou.

Mohlo by vás zajímat:  V kuchyni i na zahradě lze šetřit vodou. Tyto tipy se vyplatí aplikovat
Zdroj obrázku: Freepik

Když orchidej odpočívá

Jakmile opadají veškeré květy, je čas odpočinku a vy můžete rostlinu upravit. Ustřihněte zažloutlé stonky těsně nad květem nebo těsně pod starým květenstvím. Po odstřihnutí a zalití umístěte rostlinu na chladnější místo. Dalších šest týdnů nechte rostlinu odpočívat – nezalévejte ji ani ji nehnojte. Pokud máte v místnosti velmi suchý vzduch, pokropte listy. Pokud se stane, že během odpočinku listy zvrásní, nebojte se, výhonky z listů čerpají vodu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/grow-orchids-indoors-1902818
Přidat na Seznam.cz