Dry Chopped Garlic Slices Glass Jar Wooden Table Empty Space Text

Nevábně vonící antibiotikum nepředepisuje lékař. Najdete ho na zahradě, ale užití může být značně nepříjemné

Mluvíme o česneku, který využíváme v kuchyni skoro každý den. Obohacuje naše jídla o skvělou chuť a navíc má mnoho zdravotních účinků. Obsahuje derivát síry a alicin, který má antibakteriální účinky, a proto ho můžeme přidat i do naší přírodní domácí lékárničky. Pokud vám tedy na zahradě zbylo nějaké místo a nevíte, co zasadit, česnek je jednoznačná volba.

Česnek můžete vysazovat ve dvou obdobích

Výsadbu česneku lze provést ve dvou obdobích, na podzim a na jaře. První možnost využívá zimní odrůdu a druhá jarní. Kromě termínu jsou rozdílné i v tom, že jarní odrůda nekvete. Pokud byste tedy česnek nevysadili na podzim, můžete to udělat v květnu nebo dubnu. Zkuste například odrůdu Jarus a Jankel. Dávejte si však pozor, abyste česnek nezasadili příliš pozdě, může se stát, že vám pak nevykvete.

Mohlo by vás zajímat:  Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které vám zlepší náladu a zároveň po nich nepřiberete

Výsadba česneku není vůbec složitá, je však dobré se na ni precizně připravit. Musíte vybrat správné místo. Česnek má rád slunečné stanoviště, to bude velmi prospěšné pro jeho růst. Půda by měla být humusová a úrodná. Nemá-li vaše půda příliš živin, obohaťte ji výživným kompostem. Důležitým faktem je, že česnek nesmíte vysadit tam, kde byla v minulé sezóně zasazena cibule nebo pór. To pak podporuje tvorbu plísní a útok parazitů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně vysadit česnek

Máte-li všechny přípravy hotové, je čas sázet česnek. Česnek před vložením do země pořádně zkontrolujte, aby neměl žádné skvrny, a tím pádem i choroboplodné zárodky. Máte-li k dispozici celou hlávku česneku, je dobré ji rozdělit na samostatné stroužky až těsně před sázením. Česnek pak zbytečně nevysychá a neztrácí tak na své klíčivosti.

Mohlo by vás zajímat:  Káva ovlivňuje zdraví celého těla. Na játra má překvapivě silné účinky

Stroužky ukládejte takzvanou patou naspod, na vzdálenost od sebe asi 10 až 15 centimetrů. Vzdálenost řádků by měla být 25 až 30 centimetrů. Sejte je do hloubky asi 10 centimetrů. Po vysazení zahrabeme česnek zeminou a urovnáme ji hráběmi. Česnek je suchomilná rostlina, proto nepotřebuje mnoho vody. Důležité je časné česnek okopávat. Jarní česnek má skvělou skladovatelnost. Může vám vydržet až do příští sezóny.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458355/
Přidat na Seznam.cz