Levandule3

Krásná levandule plná omamné vůně je pýchou každého zahradníka. Na jaře ovšem potřebuje speciální péči

Co dělat pro to, aby byla levandule pýchou letní zahrady, voněla široko daleko a lákala včelky z okolí? Je zapotřebí provést jarní řez, který zvýší odolnost rostliny a pomůže k bohatým květům. Rostlina se po prořezu zregeneruje a bude vypadat mnohem kouzelněji. Prostříhaná levandule se nadto odvděčí vám i zahradě, protože působí jako přirozený odpuzovač komárů a mšic. Jak prořezání provést?

Proč prořezávat

Péče o levanduli v jarním období patří mezi základní úkony pro zachování hezkého vzhledu a zajištění bohatých květů po celé léto. V opačném případě hrozí prořídnutí výhonků, usychání a rostlina je pak mnohem náchylnější k chorobám i uhynutí. Po zimě je navíc jako v případě ostatních rostlin nutné odstranit poškozené nebo uschlé větvičky, obdobně jako odumřelé výhonky, které by rostlinu oslabovaly.

Mohlo by vás zajímat:  Předpěstování semen v zimě usnadní jarní výsadbu rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Jarní ošetření levandule

Levandule není příliš náročná na péči, ale je nutné ji pravidelně prostřihávat na jaře, v létě i na podzim. Jarní prořez je však nejdůležitější a rostlina se za něj několikanásobně odvděčí. Vhodné je provádět tuto činnost v období druhé poloviny března, při mrazivém počasí až na přelomu března a dubna. Prořezávání provádějte ve slunečných a suchých dnech, kdy teploty stoupají nad 10 °C, aby neměla rostlina šok a nedošlo k jejímu zničení.

Jak provádět prořez

Každý zahradník má svoji metodu, jak upravovat levanduli, ale mělo by se dodržet zkrácení jednotlivých větviček asi o třetinu délky, přičemž se střihá část nad holými výhonky. Zkracování přímo dřevěných větviček by mohlo rostlinu poškodit a způsobit usychání. V případě, že už se objevují poupata, je nutné dbát, aby nedošlo k jejich poničení. U mladých rostlin se doporučuje v prvním roce prořez na polovinu, aby mohly větvičky zhoustnout. A jaký tvar zvolit? Vhodné je vytvořit oblý vzhled, aby levandule dobře vypadala, současně měly jednotlivé výhonky přístup ke světlu a teplu a nehromadila se vlhkost, která může rostlinu zničit.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/lavender-in-the-garden-information-and-growing-lavender-tips.htm
Přidat na Seznam.cz