Snail 1441138 1920

Vyzrát nad slimákem v zahradě lze pomocí šálku kávy i se známým ovocem

S deštěm přichází do našich zahrad často také slimáci a šneci. Čím vlhčí je půda, tím větší je pravděpodobnost, že se budeme o úrodu dělit s velkým množstvím těchto nezvaných hostů. I když jsou k dispozici různé druhy směsí na jejich hubení, používání toxických pesticidů není dobré pro ostatní, prospěšné obyvatele zahrady, navíc kontaminují půdu a vodní zdroje. Pokud můžete, pokuste se nejprve slimáky ze své zahrady vystrnadit ekologičtější cestou.

Nalákejte na zahradu predátory nebo použijte pasti

Měli bychom být opatrní, jaké nové druhy živočichů zveme do ekosystému naší zahrady. Přesto není od věci přizpůsobit podmínky tak, aby se k nám nastěhovali nájemníci, kteří nám s přebytkem plžů s chutí pomohou. Jsou to například ptáci (můžete jim instalovat koupací jezírko). Kdo má ještě rád slimáky? Kachny, kuřata, žáby, mloci, hadi, želvy, ježci, kudlanky nábožné.
Jestli preferujete mírovou cestu a neublížili byste ani mouše, můžete vyzkoušet model „chytni a pusť“. Slimáci mají rádi tmavé, vlhké skrýše, umístěte tedy vlhký kus dřeva nebo prkna do jejich blízkosti a až jich bude kolem dřeva dostatek, naberte je na lopatu a přestěhujte je dostatečně daleko. Další, méně šetrnou možností je pivní past. Zakopejte otevřenou nádobu tak, aby okraj byl v úrovni země, a nalejte do ní trochu piva. Každé ráno past zkontrolujte a podle potřeby ji vyčistěte.

Mohlo by vás zajímat:  Boj s krtkem lze vyhrát pomocí jednoduchých triků. Hluk i specifické pachy ho spolehlivě vyženou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další zbraně v boji proti slimákům: skořápky, písek nebo kávová sedlina

Rozházejte rozbité skořápky od vajec po obvodu slimáčího území. Ostré hrany jsou pro ně extrémně nepohodlné, navíc se skořápky rozloží a prospějí i půdě.
Slimáci nemají rádi vůni kávy. Rozptylte ji po rostlinách, na které se stahují. Kávová sedlina se také rozloží a udělá radost vašim rostlinám.
Pokud je vám nepříjemný pocit písku přilepeného k nohám, představte si, jak se cítí slimák, když má na těle drobné úlomky písku. Rozptylte písek na jaře kolem rostlin, pomůže také udržet vlhkost půdy.
Mezi další odpuzovače slimáků patří:

  • měď,
  • aromatické bylinky,
  • past z grapefruitových slupek.
Přidat na Seznam.cz