Nepříjemné a obtěžující vosy není správné zabíjet, přilákáme tím řadu dalších

Jistě se každý z nás za svůj život setkal s vosami. Pro někoho je to setkání plné bolestných vzpomínek, obzvlášť, když jsme při něm dostali žihadlo, anebo několik žihadel. Kdo netrpí alergií na vosí jed, tak zarudnutí a otok v místě vpichu za pár dní zmizí. Mnohem rychleji, když použijeme osvědčené babské rady, jak účinky jedu eliminovat. Venku v přírodě má i vosa svoje nezastupitelné místo, a i ona je proto dnes chráněná. Počty hmyzu se dnes dramaticky snižují, a i vosy mizí. Dřív jsme nacházeli jejich hnízda na loukách v zemi, v dutinách starých stromů, někde v koutě pod střechou, ale i tam, kde nám to příjemné nebylo a těmito místy jsou naše příbytky. Ostatně tam si vosy staví báně často, protože v našich domovech nacházejí snadný zdroj potravy, a nemají tam svoje přirozené nepřátelé, jako jsou ptáci nebo sršni.

Co způsobí zabití vosy

Když vosu zabijeme, můžeme se radovat, že jsme se jí zbavili. Kdo však něco o hmyzu ví, tak vám řekne, že hmyz obecně, a vosy nevyjímaje, používají chemické látky zvané feromony, podle kterých se orientují i další jedinci stejného druhu. Existují různé druhy feromonů – např. když vosa najde potravu, nebo dobré místo pro vybudování hnízda. Ale mají i feromon pro nebezpečí, a ten vosa vypustí, když je v ohrožení života. Určitě si vzpomenete na chvíli, kdy vás napadla jedna vosa. Vy jste se po ní ohnali, a nastanou dvě situace. Jednak vosu rozzuříte, a za druhé ji donutíte vypustit feromon ohrožení. Pokud jsou v okolí další vosy, okamžitě jí přiletí na pomoc. Pak už vám nezbývá jiná možnost než vzít nohy na ramena, a doufat, že jim utečete, nebo je vztek přejde a nechají vás na pokoji. Většinou vás odmění žihadlem, to abyste si pamatovali, že je máte nechat v klidu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lze použít i jiný způsob?

Určitě ano, a je jich více. Zkuste si vzpomenout, zda jste viděli létat vosu, kdy prší. Možná doma v obývacím pokoji. Venku zcela jistě ne. Vosa totiž nemá vodě odolná křídla, ta by jí vlivem vlhkosti přestala sloužit a vosa nemůže letět. Proto když prší, nebo je vysoká vzdušná vlhkost, tak jsou vosy zalezlé v hnízdě. Dalším takovým faktorem je vítr. Když vane vítr, tak vosa nemá dost sil, aby mohla letět, obzvlášť proti větru. Tudíž i ve větrném počasí máte od vos pokoj.

Použití jejich teritoriálního chování

Nevím kolik z vás o tom ví, ale vosy jsou dost teritoriální hmyz. Když se na jejich území objeví jedinec z jiného hnízda, tak neváhají a zabijí ho. Můžete si říci, že je to kruté, a jedna vosa nikoho neohrozí, ale vzpomeňte si, co jsem psal o feromonech? Stejně jako při najití potravy, nebo nebezpečí, dokáží vylučovat feromony, které znamenají našel jsem dobré místo pro nový domov. A to si stávající hnízdo nemůže nechat líbit, zvlášť když je to místo opravdu příhodné pro výchovu nových generací. Nám stačí jejich chování napodobit. Zkuste vyrobit napodobeninu vosího hnízda, třeba z papírového sáčku, a umístit ji tak, aby ji vosy našly. Průzkumnice, která toto hnízdo objeví, bude okamžitě pomocí feromonů informovat další jedince a ti odletí, a budou se tomuto místu vyhýbat. A vy jste se zbavili vos, aniž byste museli použít třeba chemii. Jak jednoduché a velmi dobře fungující mohou být opatření, když víme, jak je používat.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz