Geranium 2777459 1920

Pýcha všech balkonů v podobě tradičních pelargonií. Poděkují za dostatek slunce

Pelargonie neboli muškáty patří mezi neoblíbenější kvetoucí rostliny, které můžete najít na českých balkonech a terasách. Jsou nenáročné na pěstování a jejich květy vykouzlí úsměv na tváří každého, kdo kolem nich projde. Navíc jsou odolné proti chorobám a kvetou velmi dlouho. 

Nevadí jim žádné počasí

Od jara do prvních mrazů je můžeme vídat na balkonech a terasách, ale pěstovat se mohou také na zahradách. Záleží na tom, jaký druh, kam a jak je chcete zasadit. Důležitý je tak výběr vhodné odrůdy. S dlouhými stonky se hodí pro okenní květináče nebo do závěsných košů. 

Mohlo by vás zajímat:  Známá pichlavá rostlina je jako stvořená pro vytížené a zapomnětlivé, nevyžaduje skoro žádnou starost

Pro balkonové květináče jsou nejvhodnější miniatury nebo muškáty, které kvetou stovkami drobných květů. Pokud se chcete vyhnout invazi komárů, do krabiček zasaďte muškáty vonné kadeřavé, protože svou vůní zaženou tento otravný hmyz. Muškáty se vysazují od konce května, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Použít můžete univerzální zeminu, potřebují neustále vlhkou půdu, v horkých dnech je zalijte dvakrát denně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Důležité je také hnojení, nejlépe jednou za dva týdny. Výběrem správného místa pro růst a kvetení jim pomůžete a pokvetou dlouho dobu. Svědčí jim slunce a světlo, pokud je dáte do stínu, budou mít málo květů. 

Mohlo by vás zajímat:  Udržte své rostliny zavlažené i během dovolené

Jestliže je přelijete, mohou je napadnout plísně 

Zalévejte je ke kořenům, pelargonie umí dobře s vodou hospodařit – vydrží bez ní i několik dní a po zalití se vzpamatují. Skvělým hnojivem pro tyto květiny je kávová sedlina nebo můžete použít naředěný slepičí zákvas.

Zdroj obrázku: Pixabay

I když nejsou náchylné k napadení škůdci, mezi nejčastější patří plíseň šedá, kdy se na listech tvoří drobné černé hrudky. Takto napadené rostliny hned očistěte, snižte zálivku a postříkejte měďnatými přípravky. Pozor si dávejte na mšice a molice. Postřik proti nim aplikujte také z rubu listů, protože tam se vyskytují nejvíce. Oloupat můžete česnek, stroužky rozříznout a vložit přímo do hlíny mezi rostliny. 

Přidat na Seznam.cz