Woman Cuts Cucumber Wooden Board

Škůdci se mohou na pokojových rostlinách objevit kdykoli. Jejich přítomnost prozradí plátek okurky v květináči

Pro někoho je zeleň nejbližším přítelem, který je vždy ochotný k rozhovoru. Opravdu jsou lidé, kteří věnují svým interiérovým rostlinám maximální péči, dokonce s nimi hovoří. Jenže i nejobletovanější pokojová zeleň může začít z ničeho nic chřadnout. Co je příčinou, že najednou začnou listy žloutnout, hnědnout nebo se deformovat? Co dělat, když ani hnojení nepomáhá? Nejedná se o napadení škůdci? Stačí plátek okurky a hned je jasno.

Pro útulnost i pro zdraví

Interiérová zeleň působí pozitivně na psychiku, celkově dotváří design místnosti, proto se pokojových rostlin využívá pro dekorační účely, a existuje množství různých druhů vhodných pro začínající pěstitele i zkušené zahrádkáře. Vegetace v místnosti má i praktickou stránku, protože pomáhá čistit vzduch od toxinů z koberců, nábytku nebo čalounění. O to horší je zjištění, že se pokojovkám nedaří a hrozí jim uhynutí. Prvním náznakem je světlání listů a květů.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům v zahradě se lze bránit výsadbou řady rostlin a třešňovým postřikem
Zdroj obrázku: Freepik

Vadnutí a usychání rostlin

Rostliny, které se pěstují v nádobách, mohou nejčastěji trpět při neustálém průvanu nebo při častých změnách teplot. U některých druhů může hrát roli přílišná nebo naopak nedostatečná vlhkost vzduchu. Samozřejmě je důležité správné umístění, protože určité exempláře nesnesou přímé sluneční paprsky při stání na parapetu či stín při setrvání v koutě. Rovněž je nutné rostliny pravidelně zalévat a přihnojovat, mohou totiž vadnout a usychat z nedostatku vláhy a živin.

Napadení škůdci

Co dělat, když se zdá vše v pořádku, přesto rostliny nevypadají vůbec zdravě? Na vině mohou být škůdci, kteří napadají kořeny nebo posléze listy a stonky. Tito drobní nepřátelé mohou být okem takřka nepostřehnutelní, proto je jejich odhalení složité. Jeden trik ale potvrdí jejich přítomnost. Stačí položit asi centimetrový plátek okurky na navlhčenou zeminu a nechat přes noc nebo po celý další den. Poté se musí okurka dobře prozkoumat, když se objeví díry, je zřejmé, že jde o škůdce.

Zdroj: https://www.ourhouseplants.com/guides/house-plant-pests
Přidat na Seznam.cz