Zabití otravné vosy je obrovskou chybou. Místo vyřešení problému si způsobíme nový
Při posezení na zahradě, pergole nebo terase nás může obtěžovat mnoho nepříjemného hmyzu . Kromě klasiky v podobě komárů nebo much to jsou také vosy. Z nich máme zcela pochopitelně velké obavy, jelikož případné žihadlo může být velmi bolestivé. Jsou s ním spojeny také otoky, zarudnutí kůže a svědění. Proto vždy když se objeví vosa, začínáme propadat panice. A hledáme řešení, jak se jí zbavit. Jako nejjednodušší řešení se pro většinu lidí řadí to, že ji prostě zabijí. To ale není ten nejlepší nápad, protože může dojít k mnohem větším problémům, než si každý z nás uvědomí.
Dřív jsme nacházeli jejich hnízda na loukách v zemi, v dutinách starých stromů, někde v koutě pod střechou, ale i tam, kde nám to příjemné nebylo a těmito místy jsou naše příbytky. Ostatně tam si vosy staví báně často, protože v našich domovech nacházejí snadný zdroj potravy, a nemají tam svoje přirozené nepřátelé, jako jsou ptáci nebo sršni.
Co způsobí zabití vosy
Když vosu zabijeme, můžeme se radovat, že jsme se jí zbavili. Kdo však něco o hmyzu ví, tak vám řekne, že hmyz obecně, a vosy nevyjímaje, používají chemické látky zvané feromony, podle kterých se orientují i další jedinci stejného druhu. Existují různé druhy feromonů – např. když vosa najde potravu, nebo dobré místo pro vybudování hnízda. Ale mají i feromon pro nebezpečí, a ten vosa vypustí, když je v ohrožení života.
Určitě si vzpomenete na chvíli, kdy vás napadla jedna vosa. Vy jste se po ní ohnali, a nastanou dvě situace. Jednak vosu rozzuříte, a za druhé ji donutíte vypustit feromon ohrožení. Pokud jsou v okolí další vosy, okamžitě jí přiletí na pomoc. Pak už vám nezbývá jiná možnost než vzít nohy na ramena, a doufat, že jim utečete, nebo je vztek přejde a nechají vás na pokoji. Většinou vás odmění žihadlem, to abyste si pamatovali, že je máte nechat v klidu.
Lze použít i jiný způsob?
Určitě ano, a je jich více. Zkuste si vzpomenout, zda jste viděli létat vosu, kdy prší. Možná doma v obývacím pokoji. Venku zcela jistě ne. Vosa totiž nemá vodě odolná křídla, ta by jí vlivem vlhkosti přestala sloužit a vosa nemůže letět. Proto když prší, nebo je vysoká vzdušná vlhkost, tak jsou vosy zalezlé v hnízdě. Dalším takovým faktorem je vítr. Když vane vítr, tak vosa nemá dost sil, aby mohla letět, obzvlášť proti větru. Tudíž i ve větrném počasí máte od vos pokoj.
Použití jejich teritoriálního chování
Nevím kolik z vás o tom ví, ale vosy jsou dost teritoriální hmyz. Když se na jejich území objeví jedinec z jiného hnízda, tak neváhají a zabijí ho. Můžete si říci, že je to kruté, a jedna vosa nikoho neohrozí, ale vzpomeňte si, co jsem psal o feromonech? Stejně jako při najití potravy, nebo nebezpečí, dokáží vylučovat feromony, které znamenají našel jsem dobré místo pro nový domov. A to si stávající hnízdo nemůže nechat líbit, zvlášť když je to místo opravdu příhodné pro výchovu nových generací.
Nám stačí jejich chování napodobit. Zkuste vyrobit napodobeninu vosího hnízda, třeba z papírového sáčku, a umístit ji tak, aby ji vosy našly. Průzkumnice, která toto hnízdo objeví, bude okamžitě pomocí feromonů informovat další jedince a ti odletí, a budou se tomuto místu vyhýbat. A vy jste se zbavili vos, aniž byste museli použít třeba chemii. Jak jednoduché a velmi dobře fungující mohou být opatření, když víme, jak je používat.