Nepostradatelné koření roste i na louce, jeho léčivé vlastnosti jistě využijete
Kmín kupujeme nejčastěji jako koření do kuchyně k vaření. Najdeme ho v každém menším obchůdku s potravinami buď ve struktuře celých semínek, nebo rovnou namletý či drcený. Umí dodat jídlu tu správnou chuť. Shánět se po něm nemusíme jen v obchodě, najít ho můžeme třeba i na louce, což málokdo ví. Mnoho lidí si ho plete s různými miříkovitými rostlinami.
Zpracovávat kmín nemusíme jen za účelem kulinářského umění. Má také spoustu léčivých účinků, mimo jiné se v bylinkářství hojně používá na:
- různé problémy trávícího traktu,
- bolesti hlavy a migrény,
- obnovu střevní mikroflóry zejména po užívání antibiotik,
- kašel.
Použití kmínu v kuchyni
To hlavní, k čemu se kmín nejvíce a nejčastěji používá, je samozřejmě provonění a dochucení při vaření. Kmín je nedílnou součástí mnohých surovin, jako je dobrý chléb, nebo třeba při vaření brambor, nakládání zelí, vaření polívek a hojně se používá také při přípravě ryb.
Kmín však nemusí být používán jen v kuchyni
Hojně se také používá při různých zdravotních problémech, zejména těch s trávicím traktem. Používá se například pro zmírnění plynatosti, proti nadýmáni nebo žaludečním křečím. Pokud se cítíte až moc plní, také využijte pomoci, kterou nabízí kmín. Podporuje trávení a tím se vám rychleji uleví. Ideálním způsobem, jak si pomoci od různých problémů způsobené trávením, je přimíchat kmín přímo do připravovaného jídla.
Pokud se vaše problémy týkají jiné oblasti, jako jsou migrény, bolesti hlavy, kašel a obnova střevní mikroflóry, přínosnější bude uvařit si kmínový čaj. Pro přípravu kmínového čaje použijte jednu polévkovou lžíci kmínu na zalití 500 ml hrnku vroucí vodou. Čaj pak užívejte podle své potřeby.
Vedle léčivých schopností je kmín také známý pro svůj vysoký obsah železa, který dodává našemu tělu.