jak pěstovat ananas

Jak doma pěstovat ananas?

Z listové růžice ananasu, který přinesete z obchodu, vypěstovat nový – skvělý trik. Stačí vybrat plod se zdravými listy včetně středu růžice, seříznout ji, očistit od dužiny, nechat zaschnout a zasadit. Ale i když se řízek ujme, k novému plodu je ještě dlouhá cesta. Jak přimět ananas ke kvetení?

Otázka: Jak doma pěstovat ananas?

Prosím o radu při pěstování ananasu. Mám ho již 3 roky,listy jsou obrovské, zabral již celé trídílné okno, ale nechce kvést a nyní mu z boku vyrazil malý ananásek. Pravidelně ho přihnojuji v zálivce i postřikem na list a do růžice. Ale nemohu ho přemluvit aby vykvetl. Jak ho přimět, aby vykvetl a uzrál v plod? Děkuji za odpověď – Jana.

Ananas si často dává takto na čas, v našich podmínkách obvykle vykvete až po pěti i více letech. Ovšem lze jej k tomu opravdu i trochu přemluvit – a právě 3 roky je věk, kdy může mít tato snaha již úspěch.

  • V době vegetace, od jara do podzimu, jej přihnojujte tekutými hnojivy.
  • Květů a plodů se dočkáte nejdříve, pokud ananas umístíte na slunečné místo, nejlépe jižně orientované okno.
  • Pomáhá i omezení zálivky v průběhu zimy.
Mohlo by vás zajímat:  Švédský patent donutí orchidej znovu rozkvést. Během pár dní se znovu ukážou nové pupeny

Květy lze vyvolat i „umělým“ zásahem, což je ale vhodné provádět na jaře, aby se plody vyvíjely v průběhu léta – dozrají až v zimě. Je k tomu potřeba acetylénová voda, kterou získáte například rozpuštěním 80 g karbidu vápníku v 10 l vody. Decilitr nalijte do středu listové růžice rostliny. Přibližně za měsíc až dva by měla nasadit na květ.

Odnož, kterou ananas vytvořil, můžete velmi dobře využít pro vypěstování další rostliny:

  • Když doroste do velikosti kolem 10 cm, odlomte ji, nechejte v teple oschnout a zapíchněte do směsi rašeliny a písku.
  • Na světlém a teplém místě ji mírně zalévejte, prospěje jí i skleníkové mikroklima, které snadno vytvoříte perforovaným plastovým kelímkem či kouskem fólie.
Mohlo by vás zajímat:  Matná a lesklá strana alobalu má rozdílné vlastnosti. Při opačném použití přestane fólie zcela plnit svůj účel

VIDEO: Jak nechat vyrůst ananas?

https://www.youtube.com/watch?v=b0mhwAJM12U

Přidat na Seznam.cz