Potted Plant 1031040 1920

Mráz ohrožuje i pokojové květiny, zmrzlé rostliny mohou uhynout

Rostliny jsou v zimě vystaveny mnoha nebezpečím, jedním z nich je silný mráz. Je to období, kdy většina květin přechází do klidového stavu a takový zimní nápor může jejich stav ohrozit. Mohou je napadnout škůdci nebo trpí houbovými chorobami, které se mohou rychle rozšířit. 

Stačí malý okamžik v mrazu a rostliny mohou uhynout

Jak je možné, že rostliny v bytě mohou zmrznout? Květiny, které stojí na parapetu, jsou vystaveny mrazu mnohem více než ty, které stojí daleko od okna. Ohrožené jsou rostliny, které stojí v linii dveří a oken, protože jsou častěji vystaveny průvanu. Jak poznáte, že rostlina zmrzla? Je to jednoduché, objeví se příznaky jako při přelití.

Mohlo by vás zajímat:  Současné trendy jdou ruku v ruce s přírodou a péče o květiny není výjimkou
Zdroj obrázku: Pixabay

Listy budou méně pružné a vrásčité. Mohou se na nic objevit světlé skvrny, které lze přirovnat k vyblednutí. Různé druhy rostlin reagují na zmrazení odlišně. Některým může upadnout velké množství listů a třeba orchidejím uschnou poupata. Rostliny zažijí velký tepelný šok. K tomu postačí posunout je do jiné části místnosti, než na kterou jsou zvyklé. Pokud nejeví známky mrazu, počkejte několik dní se zálivkou a pečlivě rostlinu sledujte. 

Zmrzlé rostlině musíte odstranit části napadené mrazem

V případě, že rostlina zmrzla, je nutné vyříznout celé listy nebo odříznout stonky, aby rostlina nedostala ještě další nemoci. U starších oken je možné, že nejsou dobře utěsněná a na květiny fouká více studeného vzduchu. I to může mít za následek umrznutí rostliny. Pokud víte, že nemáte kvalitní okna, můžete si pomoci přikrývkami nebo speciálním příslušenstvím, díky kterému mezery mezi okny utěsníte.

Mohlo by vás zajímat:  Při nezdravé barvě listů je třeba okamžitý zásah, rostlina může hnít
Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny, které pěstujeme v květináčích, jsou většinou exotického původu. Proto vyžadují odpovídající teplotu a také vlhkost. Některé z nich se zimním podmínkám přizpůsobí, těm ostatním ale musíte tvořit teplo celý rok. Na poškození listů jsou citlivé azalky nebo fíkusy. Pokud v místnosti často větráte, dejte nejdříve rostliny co nejdále od oken nebo je přikryjte například šedým papírem.

Přidat na Seznam.cz