Nenáviděná i oblíbená červená řepa: naučte se ji připravit tak, aby si uchovala krásnou barvu
Nebývá oblíbená, protože si nese pachuť školních jídelen, kdy končila v květnících i pod stolem. Červená řepa je ale jedním z nejzdravějších druhů zeleniny a základem mnoha chutných pokrmů, ať už jde o řepné carpaccio, boršč nebo pomazánku. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů a také je známá svou sytou rudou barvou, která však může zpracováním ztratit na intenzitě. Co za tím stojí a jak lze řepu připravovat?
Přílišné vaření řepě nesvědčí
Červená řepa je známá svou barvou, za kterou stojí obsažený pigment betanin. Ten způsobuje červené odstíny, které však mohou příliš dlouhým vařením vyblednout. Z toho důvodu je dobré červenou řepu po oloupání jemně okyselit za pomoci citronové šťávy, kapkou octa nebo kyselinou citronovou.
Zásobárna vitamínů pro zdraví
Betanin napomáhá posilovat organismus, navíc hraje roli při harmonizaci hladiny cholesterolu v krvi. Červenou řepu by ale měli jíst všichni, kdo chtějí odolat podzimním respiračním onemocněním. Je totiž doslova zásobárnou vitamínů, obsahuje především A, řadu B (B1, B2, B3, B6, B9), C a K, kromě toho také minerály, jako jsou draslík (380 mg/100 g), sodík (70 mg/100 g) nebo vápník, hořčík, železo, měď a fosfor. Je zdrojem i karotenoidů, luteinu, zeaxantinu a glycinu. Všechny tyto antioxidanty napomáhají k posílení obranyschopnosti organismu, utužení zraku a likvidují volné radikály v těle.
Jak připravovat červenou řepu
Jak již bylo řečeno, jednou z možností je bulvy oloupat a uvařit, ale je možná i konzumace syrové červené řepy, kdy se hodí do zeleninových salátů nebo k vajíčkům natvrdo. Dále je možné červenou řepu péct v alobalu v troubě na 180 °C, v tom případě se peče celá a je nutné slupku dobře omýt od hlíny a péct 45–60 minut dle velikosti. Poté se snadno oloupe a udrží si i barevnou stálost, jen je nutné při manipulaci používat gumové rukavice.
Zdroj: https://www.jessicagavin.com/how-to-cook-beets/