Cukety

Zavařování cuket

Cukety jsou bezesporu skvělé a jejich pěstování je natolik nenáročné, že je lze na zahradách prakticky po celé České republice spatřit ve velkém množství. Určitě je třeba také mimo pěstování cukety upozornit na její kuchyňské využití. Cukety ne nadarmo patří mezi známé kulinářské speciality v mnoha provedeních. Klasikou je zejména buchta z cuket, cukeťák anebo jiné vynikající záležitosti, při kterých se sbíhají sliny v puse. Co ale takové zavařené cukety? Jejich kvalitu může člověk okusit třeba i ve velmi tuhé zimě…

Mohlo by vás zajímat:  Kočka ráda zkoumá svět, venku na ni ale číhá nejedno nebezpečí

Snadné zavařování cuket

Jestliže se bojíte zavařování cuket, tak určitě nemáte čeho, jelikož jejich zavařování je prakticky totožné se zavařováním jakékoli jiné zeleniny, kterou zavařuje takříkajíc tradičně. Cukety patří do sklenice se sladkokyselým nálevem podobně jako okurky. Určitě je nutné být v práci s cuketami šetrnější, jelikož cukety jsou mnohem křehčí, než je tomu okurek. Také bychom měli šetřit octem, který může ve velkém množství chuť cukety doslova zdevastovat.

Pikantní zavařené cukety

Ideální záležitostí je poněkud netradiční zavařování cuket, které je poněkud pikantní. Cukety upečeme v troubě anebo na grilovací pánvi v neloupaném stavu a přihodíme k nim několik stroužků česneku. Po vychladnutí pořádně prosolíme a dáme na ně směs bylinek. Pak již stačí pouze dát cukety do kvalitního nálevu. Tento nálev bude mít octový charakter, nicméně určitě nebude nějak přeoctovaný.

Mohlo by vás zajímat:  Sedlina z čaje se hodí nejen na kompost. Odhalte výtečné účinky čajových lístků

Jak na nálev na cukety?

Nálev z vody a octa by měl být velmi jemný, aby se neztratila chuť cukety a aby přímo odpovídal tomu, jak máte nálevy jako takové rádi. Sklenici s cuketami je třeba zalít zhruba do dvou třetin a pak ještě nalít něco olivového oleje. Pod víčkem musí ale zůstat prostor a o výšce 1,5 centimetru. Sklenice s cuketami se sterilují přibližně půl hodiny při teplotě 75 stupňů Celsia. Pěstování cuket není nijak složité, tak hurá na něj a dobrou chuť!

Mohlo by vás zajímat:  Shiitake jsou považovány za nejzdravější houby na světě. Jídlu dodají orientální chuť

Zkusit můžete také lahodné cuketové polévky.

Přečtěte si knihy o zavařování

Přidat na Seznam.cz