Female Hand Holding Tomato Organic Farm

Nejoblíbenější odrůdy rajčat pro pěstování v záhonu, na balkoně nebo parapetu

Rajčata patří k oblíbeným druhům zeleniny. Pěstuje je snad každý zahrádkář, který dává přednost užitkovým rostlinám. I ti, co s pěstováním zeleniny teprve začínají, si rádi na svých záhoncích rajčata vysadí. Není nad to si v létě utrhnout červený plod, který chutná zcela jinak než ten z obchodu. Jakým druhům rajčat byste měli dát přednost?

Proč pěstovat rajčata

Rajčata patří mezi zeleninu se širokým uplatněním. Je možné je jíst zasyrova, vařit z nich různé pokrmy, zavařovat. Jsou ideální pro osoby s nemocemi srdce, krevního oběhu či poruchou látkové výměny. Hodí se i pro různé redukční a očistné diety, protože mají antioxidační účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Říše zeleniny je bohatá a je škoda omezovat se na pár druhů. Vyzkoušejte opravdovou superzeleninu

Tyčková rajčata

Mezi klasiku patří tyčková rajčata. Jak už jejich název napovídá, ke svému růstu potřebují oporu. Proto se k nim přidává tyč, která jim poskytne stabilní oporu. Dorůst mohou až dvou či tří metrů. Je třeba je zaštipovat, tedy odstraňovat výhonky, které vyrážejí v úžlabí každého listu. Na konci srpna se pak odstraňuje vegetativní vrchol, aby rostlina dál nerostla a stihla dozrát všechna nasazená rajčata. Mezi oblíbené odrůdy patří Tornádo F1, Bejbino F1, Hamlet F1 či Blueberry.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen okurky. Zavařit si doma můžete i jinou zeleninu, a dokonce i méně tradiční ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Keříčková rajčata

Keříčková rajčata jsou menšího vzrůstu, dorůstají maximálně 1 metru. Jejich stonek je pevný a nepotřebuje oporu v podobě tyče. Lze je pěstovat i na balkoně, v truhlíku či v kbelíku, samozřejmě i volně na záhoně. Populárními odrůdami jsou například Denár, Darinka F1, Dulcia, Minigold, Odeon. Některé odrůdy jsou žluté, jiné červené či oranžové.

Zakrslá rajčata

Ideální pro pěstování na balkonech a v truhlících jsou také zakrslá rajčata. Plody mívají ve tvaru třešně s jemnou chutí. Výhodou je jejich nenáročné pěstování, do kterého se může klidně pustit i zahrádkář začátečník. Ze zakrslých odrůd lze doporučit rajče Mini, rajče koktejlové Cerise, rajče Bajaja či převislé rajče Tom Red.

Zdroj: https://morningchores.com/best-tomato-varieties/
Přidat na Seznam.cz