Overgrown With Ripe Black Elderberries Woods Early Autumn Time Wild Nature

Černý bez lze využít pro postřik proti škůdcům na zahradě

U nás se říká „před bezem poklekni“. Toto přísloví vyjadřuje, jak moc je černý bez významný. Jedná se o léčivý keř, který má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus a odnepaměti se používal na léčbu nejrůznějších zdravotních neduhů. Kromě léčení ho lze také využít jako ekologické hnojivo pro rostliny na zahradě. Jak si ho připravit?

Černý bez

Jestliže jste naladěni na ekologickou strunu, tak i léčbu drobných zdravotních problémů určitě zvládáte za pomoci bylin. Jednou z nich je černý bez, kterému se lidově říká chebzí či pukač. Roste obvykle na vlhkých mýtinách v lese, v roklích, mezích, u cest nebo na rumištích. Líbí se mu světlá místa i ta, kde je polostín. Může dorůstat výšky až 7 metrů. Kvete od května do července, a to podle klimatických podmínek.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené rostliny jsou víc než pouhá dekorace. Pročistí vzduch, zaženou stres a některé i léčí

V potravinářství se používají bobule neboli bezinky jako potravinářské barvivo. Lze z nich připravit také likér. Květenství bezu nachází zase uplatnění v gastronomii. Když je obalíte v trojobalu a osmažíte, získáte výbornou lahůdku zvanou kosmatice.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez a lidové léčitelství

V minulosti se výhonky bezu používaly k tlumení bolesti zubů, k léčbě popálenin, práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu. Květy obsahují glykosidy, rutin, cholin, éterické oleje, taniny, tříslovinu, omega-3 mastné kyseliny. V plodech je pak vitamín C a skupina B, karoteny. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky.

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte svůj balkon před náletem komárů jednoduše bylinkami, které pomohou i jinak

Využití černého bezu v zahradě

Složení černého bezu je vhodné pro hubení různých škůdců na zahradních rostlinách. Zejména se to týká mšic, roztočů, housenek motýlů. Postřikem s černým bezem můžete ochránit zelí, ředkvičky, řepu, květák, brokolici, kapustu, kedlubny.

Jak si připravit postřik proti škůdcům

Natrhejte asi kilogram bezových listů a květů a dejte je do plastového kbelíku. Zalijete vše 10 litry vody a necháte asi 24 hodin louhovat. Pak směs přecedíte a vodou zředíte v poměru 1 : 10. Roztok je třeba ihned použít k postřiku, protože by se neměl dlouho skladovat.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits, https://www.britannica.com/plant/common-elderberry, https://extension.psu.edu/elderberry-in-the-garden-and-the-kitchen, https://www.verywellhealth.com/elderberry-for-colds-and-flu-can-it-help-89559, https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/elderberry
Přidat na Seznam.cz