Snail 1441138 1920[1]

Na slimáky fungují různé metody. Milovníci přírody často volí ty humánní, které se ukazují jako dostatečně funkční

Kdo má zahradu, ten moc dobře ví, že různých škůdců se na ní může objevit nepočítaně. Mezi ně patří zcela určitě také slimáci. Toto nevábně vypadající zvíře se svou jasnou slizkou stopu dokáže napáchat mnoho škody. Proto je třeba vyhlásit jim válku, která může mít několik podob. Někdo volí drastické metody, zatímco jiní chtějí jít spíše humánnější cestou. I ta může být efektivní a zajistí, že budou vaše výpěstky od těchto nezvaných hostů uchráněny. Jaké metody se vyplatí zkusit?

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se ovocných mušek je jednodušší, než se zdá. Pomůžou bylinky nebo jednoduchá past

Způsobů likvidace je celá řada

Bojovat proti slimákům se dá různě. Někdo volí sice účinnou, ale velmi brutální a nehumánní metodu – solení slizáků kuchyňskou solí. Tento způsob zabití sice funguje, ale jedná se o pomalou a velmi bolestivou smrt. Ačkoliv je slimák škůdce, stále se jedná o živou bytost, která si nezaslouží takto trpět. Můžete s nimi válčit i jinak:

  • ručně je vysbírat,
  • nastražit pivní návnadu,
  • odpudit je kávou.

Ruční sběr slimáků představuje nejstarší metodu, ke které téměř nic nepotřebujete – jen několik párů volných rukou, rukavice a nádoby, do kterých budete slizké poklady sbírat. Můžete tímto zodpovědným úkolem pověřit i děti. Počítejte ovšem s tím, že toto řešení je pouze dočasné a slimáci se po určité době zase vrátí plenit vaše záhony.

Mohlo by vás zajímat:  Bolševník je úchvatný, ale také velmi nebezpečný. Jediný dotek může mít vážné následky
Zdroj obrázku: Pixabay

Nalákat či odradit?

Pokud se nechcete slizkých válečků dotýkat, můžete na ně nachystat rafinovanou past. Slimáci totiž milují vůni piva. Zkuste nalít trochu ležáku do plastové nádobky a umístěte ji vedle záhonu. Druhý den byste ji měli najít plnou utopených válečníků z řad plžů. Pro osoby, které se nechtějí dopouštět zabíjení zvířat, by mohla být řešením káva.
Aroma mleté kávy slimáky spolehlivě vyžene ze zahrady. Kávová sedlina je zároveň skvělým přírodním hnojivem. Nasypte ji na záhonky rovnoměrně kolem rostlin. Pro zesílení odpuzujících účinků můžete uvařenou kávu nalít do střičky a nastříkat ji na listy a kořeny rostlin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/organic-snail-control.htm
Přidat na Seznam.cz