Global Warming Theme Human Hands Defending Green Grass Sprout Rising From Rainless Cracked Ground

Nedostatek vody je reálná hrozba. Každý přitom může začít u sebe a vodou šetřit

V posledních letech je vody velmi málo, a proto se lidé naučili s ní šetřit. Nyní se to můžete naučit i vy, protože vody je stále nedostatek. Každý den se vyplýtvá několik stovek hektolitrů vody, která by se mohla využít na jiné účely. Zkuste si následující týden vyzkoušet, kolik vody ušetříte, když vyzkoušíte naše tipy.

Nejznámější způsob, jak ušetřit, je vypínat vodu při čištění zubů

Jestli jste milovníkem horké vany, tak určitě víte, že na jedno koupání se spotřebuje i několik stovek litrů vody. Proto je vhodné vyměnit horkou koupel za krátkou sprchu, díky které budete stejně čistí a navíc tím můžete ušetřit několik desítek litrů denně. Při čištění zubů většina lidí nechává puštěný kohoutek. Je to ale chyba, která každý den stojí až 15 litrů vody. Pokud si zuby čistíte pravidelně 2–3 minuty, uvidíte, jaký to dělá rozdíl. Pokud je vás navíc v domácnosti více, za celý rok můžete ušetřit i několik tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Žahavé bylině se mnozí vyhýbají, přitom rostlinám vdechne život a zbaví je škůdců
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte doma pračku a myčku, tak dobře víte, že se mají pouštět, až když jsou plné. Navíc si dnes můžete vybrat dokonce ekologické programy, které vodu šetří. Je ale nutné mít kvalitní spotřebiče, protože pokud myčka ušetří vodu, nemusí být nádobí omyté správně. U pračky může být problém, že prádlo nebude dostatečně vymáchané, pokud nebude mít vody dostatek. Někteří ji tak přilívají do bubnu ručně.

Posbíranou dešťovou vodou můžete zalévat květiny

Pokud máte možnost, sežeňte si velkou nádrž na vodu nebo sudy, které postavte na zahradu a sbírejte do nich dešťovou vodu. Ta je totiž nejlepší pro zalévání květin nebo jiných plodin. Ušetřit se dá také na tom, že ze zeleného trávníku uděláte květinovou louku, která umí zadržovat vlhkost v půdě. Pozor byste si měli dát i na to, abyste před vyhozením obalu zbytečně do něj vodu nepouštěli, abyste ho omyli.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí sní o krásné zahradě, ale neumí o ni správně pečovat

Pravidelně byste měli kontrolovat také kohoutky a nádrže. Jen kvůli špatnému utažení můžete ztratit až 50 litrů vody denně, což měsíčně může stát mnoho stovek až tisíců korun navíc. O šetření vody a vůbec ohledy k přírodě byste měli vyprávět také svým dětem. Každý den by se měly naučit něco, co si do života odnesou a jednou z věcí je právě šetření vodou, která je potřeba někde jinde.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz