Nettle 2564588 1280

Žahavé bylině se mnozí vyhýbají, přitom rostlinám vdechne život a zbaví je škůdců

Mnoho pěstitelů bojuje se škůdci a chorobami na rostlinách. Abyste se problému rychle a efektivně zbavili, je nutné podstoupit kroky, díky kterým rostliny ochráníte. Není vždy zapotřebí použít chemické prostředky, protože mohou poškodit životní prostředí. Pomoci mohou také přírodní metody, mezi které patří třeba hnojiva z kopřivy.

Kopřiva není jen zbytečná tráva

Rychle roste a někdy může v zahradničení pomoci. Je spojena s bolestmi a popáleninami, které způsobuje kontakt s touto rostlinou. Ve fytoterapii je kopřiva cennou rostlinou a má mnoho prospěšných vlastností. Výrobky z kopřivy pomohou odstranit škůdce, bojují proti houbovým chorobám a zlepšují stav rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Mech v lese je krásný, na zahradě ale škodí. Seberte mu podmínky k životu

Mnoho profesionálních zahradníků nedoporučuje kopřivu na cokoliv používat, protože ji považují za neúčinnou. Kromě toho uvádí i další důvody, kvůli kterým se kopřiva nemůže srovnávat s chemickými prostředky, které rostlinu zbaví škůdců. Výtažky z kopřivy ale mohou být levnou a dostupnou alternativou k chemikáliím.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojivo z kopřivy si můžete připravit sami doma

Výtažek z kopřivy si můžete připravit doma na zahradě. Stačí smíchat 10 litrů s kilogramem kopřiv a nechat na stinném místě po dobu 24 hodin. Poté již je hnojivo připravené k použití. Při něm si ale dejte pozor a dbejte pravidel, aby bylo účinné.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené ovoce zafunguje lépe než agresivní chemie. Citron rozzáří celou domácnost

Přírodní prostředky na bázi kopřivy se musí řadit vodou v poměru 1 : 10 v případě, že je hnojivo fermentované, 1 : 20 v případě postřiku nebo 1 : 5, pokud se jedná o výtažek. Můžete je používat ke zlepšení stavu zeleniny a ovocných stromů. Díky nim můžete také potlačit první příznaky houbových chorob. Pokud budete rostliny hnojit pravidelně, vyhnete se také výskytu malých kolonií parazitů.

Z kopřiv si můžete vyrobit nejen účinné hnojivo, ale používá se také k výrobě čaje. Pokud se s ní dostanete do kontaktu, spálí vás a objeví se malé červené pupínky, které hodně svědí. Stačí ale několik minut vydržet a svědění přestane. Navíc popálení od kopřiv podle mnohých předchází revmatu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle
Přidat na Seznam.cz