Closeup Shot Sleeping Bat Wrapped Its Wings

Nebojte se netopýra a pozvěte ho k sobě na zahradu. Je nejlepším spojencem v boji proti hmyzu

Kolem netopýrů koluje mnoho mýtů. Podle populárních názorů a pověr je jejich přítomnost považována za špatné znamení. Když náhodou přistanou u někoho doma, má to znamenat hrozící neštěstí. V minulosti byli také spojováni s krvelačnými upíry a ženy se stále mylně obávají, že se tento malý tvor chytí do vlasů. Mezitím jsou netopýři velmi užiteční savci s darem echolokace.

Neoblíbený spojenec

Žádný pták, žába nebo ještěrka nebude čistit zahradu od hmyzu tolik jako jeden nenápadný netopýr. Tento létající savec může sníst až 2 000 komárů za jeden večer. A kromě toho se živí moly, brouky nebo mouchami. Netopýři také nesou neocenitelnou pomoc zemědělcům a pěstitelům ovoce díky lovu mnoha škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  "Rohlík ani chleba vám neprodám, musíte mít objednáno předem," zarazila mě prodavačka vesnického krámku

Američtí vědci vypočítali, že kolonie 500 netopýrů sní v létě až 2 tuny hmyzu. Proto tato zvířata hrají obrovskou roli při regulaci populace hmyzu a zachování biologické rozmanitosti. Také stojí za to vědět, že trus netopýrů (guáno) je skvělým hnojivem pro rostliny. Obsahuje ideální podíly dusíku, fosforu a draslíku a další potřebné mikroživiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Přilákejte netopýry

Netopýři milují místa, kde je mnoho keřů, stromů a květin, protože to zaručuje, že budou mít co jíst. Pokud je v zahradě habr, ostružina nebo květiny, jako jsou květy kukuřice, mák nebo chryzantémy, výrazně se tím zvýší pravděpodobnost usazení netopýra. Je také důležité vyhnout se přípravkům na ochranu rostlin. Netopýr musí mít také prostor k ubytování.

Mohlo by vás zajímat:  Den boje proti suchu má podle ministra Brabce podobu primárně legislativní a dotační

Pokud jej nemůžete poskytnout v podkroví nebo suterénu, na odlehlém a slunném místě, můžete si nainstalovat speciální domeček (hotové jsou k dispozici v zahradních obchodech). Je důležité stavět z neimpregnovaného dřeva a pokrýt jej střešní plstí, která zajistí vyšší teploty v zimě. Minimální rozměry jsou 10 × 10 × 10 cm. Domeček by měl mít střechu a úzký vstup dolů. Stěny uvnitř by měly být odříznuty tak, aby se savec mohl snáze chytit.

Zdroj: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/gardening-for-wildlife/homes-for-bats/
Přidat na Seznam.cz