Cup Coffee Ground Coffee Closeup

Vyznavači zero waste budou nadšení. Sedlina z kávy najde doma i na zahradě perfektní využití

Kávová sedlina je většinou považována za obyčejný odpad. To je ale velká chyba. Ve skutečnosti jde o jedinečný produkt, který můžete využít při péči o zahradu i domácnost. Jestli si rádi děláte klasickou kávu, rozhodně byste kávovou sedlinu neměli vyhazovat. Poradíme vám, jak ji efektivně využít a snížit tím množství odpadu, který vyhazujete do koše.

Použití na zahradě

Kávová sedlina je skvělé hnojivo, které můžete využít pro pokojové i venkovní rostliny. Zamilují si ji hlavně rostliny, které mají rády kyselou půdu. Sedlinu můžete využít při pěstování jehličnanů na zahradě. Stačí, když zalijete jednu polévkovou lžíci sedliny litrem studené vody. Směsí zalijte jehličnaté keře jednou za dva týdny. Vaše túje budou mít obrovskou radost a krásně vám porostou.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní domácí hnojiva podpoří rostliny v růstu i kvetení, aniž by je zatížila chemií

Další možností je toto přírodní hnojivo pro pokojové nebo venkovní rostliny. Kávová sedlina je ideální pro růže, hortenzie, vřes, azalky nebo rododendron. Díky kávové sedlině se těmto rostlinám dostane ideálních podmínek, které potřebují pro správný vývoj, efektivní vstřebávání živin z půdy a pro bohaté květenství. Z pokojových rostlin je hnojivo skvělé pro orchideje, kapradiny nebo dracénu.

Zdroj obrázku: Freepik

V domácnosti vám pomůže při úklidu

Kávovou sedlinu můžete využít na zahradě i doma proti škůdcům. Efektivní bude proti slimákům. Sedlinu můžete nechat usušit a potom ji rozptýlit po rostlinách. Anebo si vytvořte postřik na listy z kávové sedliny. Nastříkejte postřik na rostliny večer, kdy jsou slimáci velmi aktivní. Použít ji můžete i proti mravencům. Stačí, když doma nasypete sedlinu na talíř a položíte ho do míst, kudy nejvíce chodí.

Mohlo by vás zajímat:  Po mrazech potřebuje zahrada revizi a nápravu. Bez péče se neobejdou rostliny ani trávník

Pomocí kávové sedliny se můžete také velmi efektivně zbavit nepříjemného zápachu v lednici. Nasypte ji do mísy a vložte do lednice. Vyndejte ji po několika hodinách, nebo až zjistíte, že z lednice nepříjemné aroma zmizelo.

Zdroj: https://www.gardeningchannel.com/25-weird-ways-to-use-coffee-and-coffee-grounds-in-the-home-and-garden/
Přidat na Seznam.cz