Front View Woman Taking Green Cabbage From Ground

Březen je vhodný pro pěstování první rané zeleniny. Vysadit lze mnoho oblíbených druhů

Kilo rajčat nebo paprik za více než 120 či 150 korun? Konec zimy a začátek jara zelenině obecně nepřejí, letošní cenovky ale atakují nemyslitelné částky, přesto není třeba zůstat zcela bez zdravých produktů. Jarní raná zelenina obsahuje cenné látky včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů, je tedy vhodnější alternativou ke kupované. A co víc, brzy na jaře si ji může vysadit úplně každý.

Saláty, ředkvičky nebo špenát

Po zimě jsou lidé unavení a trpí nedostatkem vitamínů, chybí jim energie. Jak doplnit potřebné látky? Zelenina a ovoce jsou tou nejlepší volbou, ale je třeba vybírat obezřetně. Prodávané druhy zeleniny často obsahují příliš velké množství dusičnanů z použitých hnojiv. Vypěstovat si vlastní listové saláty, špenát nebo ředkvičky není nikterak složité. Už od poloviny března se mohou vysazovat zmíněné saláty nebo ředkvičky, které potřebují teploty kolem 5 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Životadárná fotosyntéza by bez rostlin skončila, nechme je žít
Zdroj obrázku: Freepik

Kopr na konci března

Vysazená semínka se přikryjí netkanou textilií, která je ochrání před mrazem, vysušováním i proti škůdcům. U čekanky nebo lociky seté (Lactuca sativa) se sází předpěstované sazeničky, které odolávají i minusovým teplotám. Konec března je příznivý pro kopr, který se může vysít opakovaně. Neméně oblíbenou metodou je výsadba do pařeniště, které vytvoří sazeničkám ojedinělé mikroklima, díky kterému rostou rychleji. U některých druhů je vhodné předpěstování a oddělení jednotlivých sazeniček od sebe při objevení prvních lístků, až poté se umisťují do pařeniště.

Mohlo by vás zajímat:  Šťávu z červené řepy můžeme na jídelníček zařadit pravidelně

Pěstování v pařeništi

Nádoba se sklem nebo fólií se nesmí usazovat na přímé slunce, při hlášených mrazech se musí krýt slámou nebo větvemi. Pařeniště je vhodné pro předpěstování sazenic květáku, celeru, pórku, kedlubny a hlávkového zelí. Současně umožňuje přímé pěstování listových salátů, ředkviček, fenyklu, mangoldu, řeřichy, petrželky nebo pažitky z cibule. Tato raná zelenina může doplnit potřebné vitamíny a minerály a posílit obranyschopnost organismu po dlouhé zimě.

Zdroj: https://longwoodgardens.org/blog/2021-02-25/how-grow-early-spring-vegetables
Přidat na Seznam.cz