Beautiful Blooming White Flowers Spathiphyllum

Nebezpečné krásky. Některé běžné a oblíbené květiny v sobě skrývají jed

V bytě, na zahradě ale i třeba na dovolené obdivujeme často nádherně kvetoucí rostlinu, a vůbec přitom netušíme, že může být jedovatá pro lidi nebo domácí mazlíčky. Některé rostliny mohu být tak nebezpečné, že při kontaktu s jejich jedovatými částmi může nastat smrt.

Překrásný oleandr je nebezpečný

Oleandr je okrasná rostlina, které se výborně daří ve Středomoří. Často ji vídáme na dovolené, kde u domů vytváří při západu slunce neočekávanou scenérii. Oleandr ale běžně pěstujeme i v našich domácnostech a zahradách. Pozor na něj, je sice krásný, ale opravdu prudce jedovatý.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná zahrada jako z pohádky bez zásahu chemie. Přírodní hnojiva budou nejlepší cestou
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečná je celá rostlina. Šťáva mléčného vzhledu obsahuje glykosidy, které při požití způsobují bolesti hlavy, křeče a narušují srdeční rytmus. Také při kontaktu s pokožkou dochází k podráždění a dermatóze. Proto při přesazování nebo péči o rostlinu je více než žádoucí použít gumové rukavice. Pokud se v domácnosti pohybují malé děti, rostlinu raději odstraníme.

Nevinná anturie čistí vzduch, ale je jedovatá

Anturie kvete krásnými červenými, bílými nebo růžovými květy. Je to opravdu ozdoba domácnosti a výborná čistička vzduchu. Také anturie vypouští mléko, které při kontaktu s pokožkou může povrch kůže pořádně podráždit. Jedovatá látka obsažená v anturii se jmenuje saponin. Při jeho požití dojde k otokům rtů, jazyka i hrdla. Anturie není tak jedovatá jako zmíněný oleandr, ale příznaky otravy nebo podráždění jsou velmi nepříjemné.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty milují světlo a prostor. I začátečník se může dočkat překrásných květů s intenzivní vůní
Zdroj obrázku: Freepik

Bílé šípy toulcovky jsou krásné, ale plné oxalátu

Toulcovku pěstujeme v domácnosti pro její krásné bílé květy ve tvaru šípu, ale také pro zdraví prospěšné vlastnosti. Rostlina zvlhčuje vzduch, pohlcuje spory plísní a vytváří doma příjemné klima. Bohužel je ale jedovatá, protože obsahuje vápenaté oxaláty, které při kontaktu dráždí pokožku. Při požití rostliny dochází k otokům sliznic a dýchacích cest.

Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/poisonous-flowers
Přidat na Seznam.cz