Red Zonal Geranium Pelargonium Hortorum With Red Flowers With Green Garden Pelargonium

Březen je ideální měsíc pro množení muškátů. Už v květnu budou zdobit balkon

Muškáty neboli pelargonie jsou chloubou všech pěstitelů a obsypané balkony důkazem zahrádkářského umění. To je důvod, proč je důležité držet se jarního termínu, který signalizuje dobu sázení. Kdy odebírat řízky a jakým způsobem se výsadba provádí? Co je třeba neopominout, aby květy zdobily balkonovou římsu nebo venkovní terasu? Poradí nejzkušenější zahrádkáři.

Mnoho odrůd s květy různých barev

Existuje nesčetně druhů, které zdobí květníky, truhlíky nebo jiné nádoby. Mají krásný vzhled, k tomu jsou velmi houževnaté a odolají dešti i větru. Nejsou náročné na pěstování, což potěší jistě i začátečníky. Současně zůstávají krásné a obsypané pestrobarevnými květy po celou sezónu, od května až do října. To je důvod, proč začít s výsadbou už v březnu, aby měly sazenice dostatek času pro rozvoj.

Mohlo by vás zajímat:  Půvabné hortenzie si zaslouží dostatek pozornosti a péče, pozor na časté choroby
Zdroj obrázku: Freepik

Jen v květníku? I v záhoně!

Většina druhů pelargonií miluje slunce a slunná stanoviště, ale existuje i varianta pro severní parapety. Muškáty břečťanolisté se pěstují v nádobách a vyhovuje jim polostín a chladnější prostředí. Velkokvěté muškáty potěší i milovníky záhonů, k tomu krásně voní, což odradí různé druhy hmyzu. Všechny muškáty potřebují pravidelnou zálivku i hnojení, milují propustný a lehký substrát s dostatkem živin. Zakoupit lze připravené půdní směsi pro pelargonie, obdobně se prodávají různorodá hnojiva. Při setí ze semen potrvá asi 5 měsíců, než začnou rostliny kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Barevné září: tyto druhy rostlin pokvetou i po skončení léta

Řízkování pelargonií

Další možností je vypěstovat sazenice z řízků. Řez se provádí v březnu ze zimujících exemplářů z kořenové části nebo ze zahradních rostlin. Řízky musí zakořenit, do květináčů se přesazují koncem dubna a umisťují do venkovního prostředí po 15. květnu. Nesmí se zapomenout na kvalitní drenáž na dně nádoby a na pravidelné zahnojování. Na 60centimetrový truhlík se musí počítat se třemi sazenicemi, aby měly dostatek prostoru i živin.

Zdroj: https://blog.thompson-morgan.com/taking-geranium-cuttings/
Přidat na Seznam.cz