Dieffenbachia

Nebezpečné krásky: málokdo tuší, že tyhle pokojovky v sobě skrývají jed

Dekorativní květiny prodávané v květinářství okouzlují svou krásou, někdy ale mohou být i nebezpečné. Jedovatých květin se nemusíte zbavovat, stačí, když je umístíte mimo dosah dětí a zvířat. Nejsou totiž nebezpečné samy o sobě, jejich konzumace ale může vážně ohrozit zdraví i život. Které květiny to jsou?

Toulitka paralyzuje plíce

Toulitka je rostlina s působivými květy. Příroda ji ale také vybavila kyanogenními sloučeninami, které paralyzují dýchací systém. Šťávy, které rostlina při poškození vylučuje, obsahují také krystaly šťavelanu vápenatého a při kontaktu s pokožkou způsobují nepříjemnou pálivou vyrážku. Když se dostanou do úst, mohou vést k otoku rtů a jazyka nebo hrtanu.

Mohlo by vás zajímat:  Z přírody mizí rostliny a včely umírají. Zachraňme je výsadbou medonosných květin
Zdroj obrázku: Freepik

Když se šťáva z toulitky dostane do očí, může způsobit ošklivý zánět. Po konzumaci i jen malého kousku hrozí narušení srdečního rytmu a následně i smrt. Pokud s touto květinou pracujete, je lepší používat rukavice a vždy si důkladně umýt ruce.

Oleandr vyvolává zvracení

Jedovatý je i oleandr. Obsahuje glykosidy a alkaloidy se silným účinkem na srdce. Mezi příznaky otravy patří silné bolesti břicha, zvracení, průjem, bolesti hlavy, křeče a problémy s oběhem krve. Když se tyto příznaky objeví, snažte se ihned vyvolat zvracení. Dětem starším tří let můžete podat aktivní uhlí. Neodkládejte návštěvu nemocnice. Při styku s pokožkou může způsobit zarudnutí nebo puchýře.

Mohlo by vás zajímat:  Omamnou vůni šeříku si můžete užívat i doma ve váze. S několika triky vydrží dlouho čerstvý
Zdroj obrázku: Freepik

Diefenbachie obsahuje chemické sloučeniny, které dráždí ústní sliznici a gastrointestinální trakt. I malý kousek rostliny vyvolává silné zvracení, srdeční poruchy a křeče. Při kontaktu s kůží způsobuje pálení a zarudnutí. Je nutný lékařský zásah. Pozor dejte i na oblíbenou vánoční hvězdu. Šťáva z listů obsahuje latex, který působí dráždivě. Při styku s pokožkou způsobuje zánět a puchýře, když se dostane do oka, hrozí zánět spojivky a rohovky. Vnitřní otrava je vzácná, protože rostlina chutná hořce.

Zdroj: https://www.architecturelab.net/poisonous-garden-plants/
Přidat na Seznam.cz