Tis

Některé květiny jsou sice krásné, mohou ale ublížit. Málokdo zná jejich jedovaté tajemství

Když zkrášlujete zahradu, vybíráte si takové rostliny, které se vám líbí. Málokdo se zeptá, jestli jsou vhodné na zahradu, zda na ně mohou sahat děti nebo jestli nevadí, když do nich kousne zvíře. Může se totiž ukázat, že rostliny pěstované na zahradě jsou jedovaté a je potřeba být opatrný.

Oblíbená pivoňka či plamének mohou způsobit otravu

Pivoňka se vysazuje nejen na záhony, ale také do květináčů. Je líbivá svým vzhledem i intenzivní vůní. Celá rostlina ale obsahuje toxické látky, takže pokud se jí budete dotýkat, důkladně si poté umyjte ruce. Pokud ji budete mít doma ve váze, po vyhození květinek vázu pořádně vydezinfikujte.

Mohlo by vás zajímat:  Zakládáme pařeniště
Zdroj obrázku: Freepik

Plamének patří svým vzhledem mezi oblíbené rostliny, které se mohou na zahradách objevit. Vypadá nádherně, ale je také velmi jedovatý. Toxické látky má v listech, květech i na plodech. Pokud se dostane do úst, může způsobit těžkou otravu.

Konvalinka je rostlina, kterou je možné vidět koncem jara a začátkem léta. Konvalinka se hojně používá ke zdobení kytic hlavně pro děti. V konvalince ale najdete mnoho látek, které jsou toxické, a proto zcela nevhodné do dětských rukou. Pokud se látky dostanou do těla, mohou způsobit nevolnost, průjem nebo silné bolesti břicha.

Mohlo by vás zajímat:  Z rajčatových listů a stonků můžeme připravit výživné hnojivo

Na zahradách jsou k vidění také hyacinty nebo hortenzie, které jsou také jedovaté

Hyacinty najdete snad na každé zahradě, ale málokdo ví, že jsou jedovaté. Fialové květy mohou způsobit alergie, kterou poznáte podle červené kůže nebo svědění. Hyacint způsobuje také bolesti hlavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Hortenzie také patří mezi jedovaté rostliny, toxické látky najdete v listech, stoncích i květech. Konzumace způsobí otravu, na pozoru by měly být hlavně děti.

Tisy obecné jsou také velmi oblíbené. Ale jen málo pěstitelů ví, že jsou jedovaté. Pokud budete mít možnost ho ochutnat, rozhodně to nedělejte. V lepším případě budete mít průjem, v tom horším může přijít srdeční selhání nebo smrt. Jestli zahradu teprve upravujete a přemýšlíte nad tím, které rostliny na ní vysadíte, na tis raději zapomeňte.

Zdroj: https://www.architecturelab.net/poisonous-garden-plants/
Přidat na Seznam.cz