Closeup Asian Yellow Legged Hornet Wasp Vespa Velutina (1)

Při sršním bodnutí je důležité postupovat opatrně

I když léto končí a střídá ho podzim, sršni se stále neukládají k zimnímu spánku. Právě naopak. Aktivní totiž může tento hmyz být až do listopadu. Právě září je také obdobím, kdy na ně můžeme narážet ještě o něco častěji. Proč? Na co si v jejich okolí dát pozor a jak se zachovat v případě bodnutí? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Jak sršní bodnutí funguje a čím je způsobeno

Až do dnešní doby převládá přesvědčení, že sršni jsou velice agresivní hmyz. Není tomu ale vždy tak. Sršni by sami od sebe útočit neměli. Občas si ale ani neuvědomíme, že jsme jim vlastně dali důvod. Právě v září se s nimi můžeme daleko častěji setkat. Sršni jsou totiž velmi přitahováni zralým ovocem. Obzvláště období sklizně je pak poměrně rizikové. Opatrní byste měli být, především pokud sbíráte spadlé ovoce pod stromy. Také byste po takovýchto místech neměli chodit na boso. Dále může sršeň zaútočit v případě, že si hlídá své hnízdo. Ta jsou často umístěna poblíž vody a také ve velmi aromatických stromech a keřích, jako je například šeřík.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý vzduch je klíčem ke zdravému domovu. Vyčistit ho pomohou tradiční i neobvyklé metody
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na sršní bodnutí co nejlépe zareagovat

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že sršeň své žihadlo po bodnutí neztrácí. Může tak zaútočit znovu. Také se často stává, že v podobné situaci přivolá více jedinců. Vždy se tak pokuste z místa útoku alespoň padesát metrů vzdálit. Nejlepší je také vyhledat stín, jelikož slunce příznaky zhoršuje. Také nezůstávejte o samotě. Mohlo by dojít k alergické reakci a je tak potřeba, aby někdo sledoval vaše příznaky. Je dobré místo ihned zchladit, ať už studeným hadříkem, či kovem. Proti otoku může také pomoct babská rada v podobě plátku cibule či kořene petržele. Při jakémkoli zhoršení neprodleně vyhledejte pomoc lékaře. Ve většině případů se ale dá sršní bodnutí zvládnout v pohodlí domova.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/hornet-sting, https://www.britannica.com/animal/hornet-insect, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings, https://www.webmd.com/allergies/insect-stings, https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593n
Přidat na Seznam.cz