Watering Vegetable Plants Plantation Summer Heat With Watering Can Gardening Concept Agriculture Plants Growing Bed Row

Na době zalévání záleží. Nejlepší čas je ten, který noční sovy proklínají

Nutnost zalévat zahradu je zřejmá – zvláště v období letních veder, kdy je přes den skutečné horko a celý den praží na zahradu slunce. I když se zdá, že zalévání přeci nemůže být žádná velká věda, je to činnost, při které je snadné dělat chyby. V důsledku toho naše rostliny nejsou schopny účinně přijímat životodárné látky, což způsobuje jejich chřadnutí a odumírání. Kdy je nejlepší zalévat zahradu? Ráno, nebo večer?

Mějte dobrý plán

Někdy může být těžké trefit ideální čas na zalévání zahradních rostlin, ale přesto byste to neměli dělat zcela náhodně. Užitečná může být informace, že je lepší zalévat méně často, ale vydatněji. Zajistíme tak ideální množství vody, které se bude moci dostat ke kořenovému systému, a zároveň nám to usnadní plánování práce na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Vylít vodu z brambor je neskutečné plýtvání. Rostliny na zahradě i venku ji ocení
Zdroj obrázku: Freepik

Proč zalévat brzy ráno?

Neradi vstáváte brzy? Pokud si chcete užít krásnou a bujnou zahradu, vyplatí se trochu změnit své zvyky. Nejlepší čas na zalévání zahradních rostlin je totiž právě ráno, čím dříve, tím lépe! Proč to tak je?

V této části dne je teplota vzduchu i v létě poměrně nízká. Díky tomu se voda, kterou na půdu nalijeme, neodpařuje příliš rychle a má šanci proniknout hluboko do země až ke kořenům. To umožňuje rostlinám uchovávat dostatek vody, aby přežily celý horký den na slunci. Zároveň bude tekutina nejúčinněji využita v procesu fotosyntézy, který probíhá za účasti světla.

Mohlo by vás zajímat:  Droždí pomůže rostlinám růst a zvýší jejich odolnost vůči chorobám

Je vhodné zalévat i večer?

To je dobré řešení pro lidi, kteří nejsou schopni trávit čas zavlažováním ráno. Doporučuje se to však udělat v pozdních odpoledních nebo podvečerních hodinách – nečekejte na noc. Je pravda, že zavlažování rostlin v druhé části dne nebude pro proces fotosyntézy tak přínosné, ale i tak je přijatelné.

Pokud to tedy jde, zkuste si ráno přivstat alespoň párkrát do týdne a nechat zahradu pokropit ráno. Případně si můžete pořídit automatické zavlažovací systémy, které odvedou tuto práci za vás a vy na to nemusíte myslet.

Zdroj: https://hortnews.extension.iastate.edu/faq/when-best-time-water-garden
Přidat na Seznam.cz