Pan With Boiling Potato Kitchen B

Vylít vodu z brambor je neskutečné plýtvání. Rostliny na zahradě i venku ji ocení

Brambory jsou oblíbenou surovinou, kterou ve většině případů vaříme ve vodě a poté podáváme jako přílohu. Věděli jste, že vodu z brambor nemusíte vylévat, ale lze ji používat jako přírodní hnojivo? Tento osvědčený recept pomůže nejen zahradním rostlinám, ale také těm, které máte doma v květináči. Díky bramborové vodě můžete ušetřit spoustu peněz za nákup chemických hnojiv.

Rostliny potřebují cenné živiny a minerály

Chemické přípravky se vždy vyplatí nahrazovat něčím přírodním, co nebude ubližovat ani přírodě, ani člověku. Bramborová voda patří mezi prostředky, které rostliny vyživí, dodají jim minerály i další živiny a navíc nebudou zatěžovat životní prostředí. Jak tedy vodu po uvařených bramborách využívat? Je to jednoduché.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata někdy nechtějí dozrát, lze je však snadno přesvědčit, aby se brzy začervenala

Bramborová voda obsahuje množství prvků, které rostlinám prospějí. Většinou vodu po uvaření brambor slijeme do dřezu, ale je to velká škoda. Rostliny budou vyživené, rychleji porostou, pokvetou a také plody z nich pak budou chutnější, větší a budou mít intenzivní barvu. Voda po bramborách je bohatá na hořčík, vápník, fosfor nebo škrob, obsahuje také vitaminy A, B, K nebo E.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní hnojivo během pár minut

Jak bramborovou vodu využít jako hnojivo? Obsahuje fosfor, který rostliny potřebují k tomu, aby jejich kořeny byly dobře vyživené a přijímaly vodu. Draslík zase podpoří růst listů. Jestliže květinám dopřejete bramborovou vodu, budou zdravé a snadněji se vypořádají s nemocemi a různými škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Ježek je největší spojenec každého zahradníka. Likviduje nebezpečné škůdce, na oplátku nepotřebuje mnoho

Některé rostliny jsou ale citlivější, proto se vyplatí vědět, na jaké můžete hnojivo použít. Není vhodné pro orchideje, kapradiny nebo vřesovce. Vodu po uvařených bramborách navíc musíte nechat vychladnout, než ji budete používat. Nezalévejte rostliny ani slanou vodou, musíte na to myslet už během vaření. Bramborovou vodu pak můžete nalít také do kompostéru, kde bude dál pracovat.

Zdroj: https://thegardeningcook.com/potato-starch/
Přidat na Seznam.cz