Tick 5926231 1920

Nebezpečná klíšťata číhají nejen v lese. Chraňte se před nimi a všímejte si příznaků

Teplé dny a procházky přírodou jsou vzpruhou pro tělo i duši, ale ostražitost je namístě. V lesním podrostu a v trávě totiž číhají klíšťata, která mohou být nebezpečná pro lidi, ale také čtyřnohé mazlíčky. A neomezují se pouze na les a louky za městem, vyskytují se i v městských parcích, na trávě u koupaliště a na zahradě nebo trávníku před domem. Jak sebe a zvířata při turistice a výletech před těmito škůdci ochránit a na co si dát pozor?

Od jara do podzimu

Klíšťatům stačí opravdu jen pár teplejších dnů na jaře a okamžitě zahájí útok. Výjimkou nejsou případy, kdy se klíště zakouslo již na začátku března, ale také na konci října. Tito roztoči přezimují pod kůrou stromů, pod lesním podrostem, ale také mezi hlodavci v jejich norách. Samička klade uprostřed jara drobná vajíčka, ze kterých se líhnou malé larvy, ty jsou nejaktivnější v měsíci srpnu. Klíště se dožívá dvou až tří let, přičemž nejčastějšími hostiteli jsou drobní hlodavci a ptáci, od kterých se také infikují různými nemocemi.

Mohlo by vás zajímat:  Pavouky pomůže z domova vyhnat pořádek a některé vůně
Zdroj obrázku: Pixabay

Ochrana před útokem klíšťat

Jak se chránit před jejich útokem a přisátí? Důležitá je prevence, nejjednodušší je používat účinné repelenty proti klíšťatům, u zvířat se používají různé druhy kapek, sprejů nebo obojků. Vhodné je také kontaktovat veterináře a investovat do tablet, které znemožní rozvinutí infekcí přenášených klíšťaty, navíc tento druh ochrany funguje po celou sezónu. Kromě toho je důležité chránit pokožku dlouhými kalhotami, nosit uzavřené boty a pravidelně se při procházkách přírodou kontrolovat. Možností jsou také přírodní prostředky, které klíšťata odrazují, jsou to především éterické oleje s vůní pelargonie nebo eukalyptu, vhodný je i jablečný ocet.

Mohlo by vás zajímat:  Česnekový postřik vyřeší problém se mšicemi efektivně a bez zatížení rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay

Opatrnost i sledování příznaků nákazy

Při procházkách není vhodné chodit vysokou trávou nebo hustým lesním podrostem, je lepší nosit světlé oblečení, ne snad z důvodu odrazení klíšťat, ta jsou totiž slepá, ale černí paraziti jsou lépe vidět na jasném podkladu. Po zakousnutí infikovaného klíštěte hrozí nejčastěji nákaza lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, proti které existuje ochrana v podobě očkování. Nejviditelnějším příznakem boreliózy je pak kulatý erytém v místě kousnutí, v tom případě okamžitě vyhledejte svého praktického lékaře, který po krevních testech navrhne vhodnou antibiotickou léčbu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/index.html
Přidat na Seznam.cz