Blue Cypress From Cypress Family Close Up

Túje vytvoří útulné zákoutí i krásnou dekoraci. Bez pravidelného ořezání se ale neobejdou

Túje jsou velmi oblíbenými keři, které většinou umožní být na zahradě nebo terase bez zbytečných diváků. Živé ploty z tújí jsou velmi populární, keře jsou husté a znemožní jakýkoliv pohled. Zahrady i různé parky také tyto keře zdobí, protože vypadají dekorativně. Jestli ale chcete, aby vám dobře rostly, je potřeba se o ně starat. Pravidelné ořezávání je klíčové.

Proč je potřeba túje ořezávat?

Túje potřebují pravidelně ořezávat, aby měly neustále sílu růst. Musíte je ale ořezávat poctivě a pravidelně. Jedině tak budou mít tvar, jaký budete chtít. Je ale velmi snadné udělat chybu, protože záleží na tom, k čemu máte túje na zahradě vysazené, a bude záležet také na druhu keře. Nejčastěji se túje používají jako živý plot nebo zahradní dekorace, k ořezávání se používají zahradnické nůžky.

Mohlo by vás zajímat:  Rychle rostoucí druhy jsou ideální pro založení nové zahrady

Zahradní túje většinou vypadají jako stromové sochy. Někteří zahradníci si s jejich tvarem rádi hrají, v takového případě je nutné je prořezávat dvakrát nebo třikrát za sezonu. Volně stojící túje stačí prořezávat až v době, kdy dosáhnout plné velikosti, což může být u každé túje jiné. Túje by se neměly stříhat dříve než 12 měsíců po vysazení, nejlepším obdobím bude jaro. Dejte pozor, aby už opravdu nemrzlo.

Zdroj obrázku: Freepik

Mnoho zahradníků túje prořezává příliš brzy

Velkou chybou mnoha zahradníků je, že ořezávají keře příliš brzy – první řez by měl přijít na konci března nebo začátkem dubna, ten další v červnu a nakonec ještě v srpnu. Poté je dobré túje už nestříhat, protože by se mohla poškodit jejich struktura. Navíc je takto rostlina připravená na zimu, kdy může odpočívat a připravit se na další sezonu.

Mohlo by vás zajímat:  Hledíky ozdobí každý slunný záhon. Díky banánovému hnojivu bohatě pokvetou

Výhonky keře by měly být zkrácené maximálně o polovinu délky, a to v každém případě řezu. Poslední ošetření tújí by mělo přijít na konci léta a mělo by být nejjemnějším, keře zkraťte jen o několik centimetrů. Na zastřihávání používejte kvalitní zahradnické nůžky.

Zdroj: https://www.paramountplants.co.uk/blog/index.php/thuja-care/
Přidat na Seznam.cz