African Violets 5755154 1920

Něžná africká fialka ozdobí každý interiér a její pěstování zvládne i začátečník

Africká fialka je jednou z nejrozšířenějších rostlin. Zajímavou dekorací je nejen díky svým květům v různých odstínech fialové, ale také pro listy pokryté jemnými vlasy. Africká fialka dorůstá pouze do výšky 15 cm, navzdory tomu však potřebuje dostatek prostoru pro správný růst. Tato pokojovka je však na pěstování nenáročná a lze ji snadno množit. Jak se o ni tedy správně starat?

Umístění

Aby africká fialka správně rostla, potřebuje vhodné místo. Pro hojné kvetení je třeba světlé místo, které je však chráněno před intenzivním slunečním světlem, které může jemné listy spálit. Africká fialka je velmi citlivá na průvany, takže buďte obzvláště opatrní při větrání. Poryvy studeného větru mohou způsobit, že květina ztratí květy i listy.

Mohlo by vás zajímat:  Při přesazování orchidejí je třeba dodržet některé zásady, aby i nadále dobře rostly
Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání

Zalévat africkou fialku není složité. Na paměti mějte pouze pravidelné zalévání dvakrát týdně. Nadzemní části africké fialky jsou však na vodu citlivé, proto by měla být zavlažována skrze misku pod květináčem. Pro hydrataci africké fialky je mimo jiné důležitý vlhký vzduch, umístěte proto v její blízkosti zvlhčovač vzduchu či difuzér. 

Přesazení

Africké fialky nepotřebují časté přesazování, bohatě postačí provést jej každé jaro. Vždy však myslete na kořeny, které se rozrůstají, proto s každým přesazením zvětšujte velikost květináče. Pro kořeny africké fialky je však důležitá jeho šířka, nikoliv hloubka. Ideální je k sázení zahradní půda s příměsí rašeliny či perlitu.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné růže jsou častým cílem škůdců i chorob. Jejich krásu zachrání přírodní postřik
Zdroj obrázku: Pixabay

Péče o africké fialky

Pokud je africká fialka umístěna na správném místě a je pravidelně zavlažována, neměla by při pěstování způsobovat problémy. Kvůli intenzivnímu kvetení by však měla být každé dva týdny hnojena tekutými přípravky pro kvetoucí rostliny. Kromě toho vyžaduje čištění listů, které jsou tak jemné, že byste neměli používat vlhký hadřík. K tomuto účelu je ideální jemný kartáč. Kromě toho je třeba pravidelně odstraňovat vybledlé květy i suché listy a stonky. 

Zdroj: https://www.miraclegro.com/en-us/library/indoor-gardening/how-grow-african-violets
Přidat na Seznam.cz