Tableware 555203 1280

Nalákejte octomilky na to, co jim voní. Chytí se do pasti a dají pokoj

Octomilky toho nepotřebují ke svému úspěšnému množení mnoho, stačí jim teplo a trocha ovocné šťávy nebo zbytky nevyhozeného ovoce. A protože se množí opravdu rychle, velice brzy jejich nechtěnou přítomnost zaznamenáte. Jakmile jsou u vás, je třeba vědět, jak se jich zbavit, protože s běžnou plácačkou si pro jejich drobný rozměr rozhodně nevystačíte.

Lapač

Proti obtížným drobným octomilkám, kterým se pro jejich zálibu zejména v ovoci lidově říká také ovocné mušky, vám pomůže lapač, který je v několika provedeních k dostání v drogeriích a také v různých specializovaných obchodech, jak kamenných, tak internetových.

Mohlo by vás zajímat:  Opomíjený brouk je rizikovým návštěvníkem zahrady

Lapače využívají takzvaný návnadový roztok, který je součástí balení a lze jej zakoupit i zvlášť a díky tomu můžete lapač používat opakovaně. Složení a vůně roztoku přiláká mušky, které vletí zúženým náletovým otvorem dovnitř a již se nedostanou ven. Podle svých preferencí můžete volit roztoky i na zcela přírodní bázi, nijak nezatěžující životní prostředí. Lapače je dobré umístit mimo místa s přímým prouděním vzduchu, například do blízkosti odpadkových nádob.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pivo jako lákadlo

Pokud nemáte lapač k dispozici, vystačíte si i s trochou piva, které mají octomilky rovněž v oblibě. Stačí ho nalít do sklenice, nechat ji na jednom místě a počkat, až se k ní mušky slétnou. Poté z hadice vysavače sundejte spodní část a mušky jednoduše vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu před hraboši ochrání pasti, bariéra pod plotem nebo samotné rostliny

Preventivní opatření

Abyste zamezili příletu octomilek a jejich množení, nenechávejte volně ležet ovoce, a to ani načaté, ani přezrálé. Ovoce často kontrolujte a včas odstraňujte nahnilé kousky. Rovněž sladké tekutiny není dobré nechávat volně ve sklenici.

Pokud jde o odpadky v koši, zejména ty biologického původu je třeba je pravidelně vynášet. Kontrolujte rovněž, zda v koši nedošlo k protržení sáčku a průniku odpadu do vnitřní části koše. V takovém případě odpad co nejdříve odstraňte a koš dobře vymyjte.

Zdroj: https://www.orkin.com/flies/fruit-fly
Přidat na Seznam.cz