Cute Pug Laying Down Couch Home

Nadváha se nevyhýbá ani mazlíčkům. Psi i kočky potřebují pohyb a přísný jídelníček

Nadváha a obezita netrápí jen lidi, ale také čtyřnohé domácí mazlíčky, kteří jsou vlivem tloustnutí ohroženi na zdraví. Psa nebo kočku mohou při nadváze ohrožovat obdobné choroby jako každého člověka, přičemž výjimkou není ani cukrovka. Základem péče o zvířata je vyvážený jídelníček a samozřejmě každodenní pravidelný pohyb. A co dělat, když nejlepší čtyřnozí přátelé přece jen ztloustnou? Nechte si poradit od odborníků!

Tloustnutí a obezita u domácích zvířat

Váhu a velikost domácího zvířete ovlivňují zejména genetické predispozice daného druhu zvířete nebo plemena. U hmotnosti hraje roli také pohlaví, věk nebo možná onemocnění. V případě nadváhy, nebo přímo obezity však nejzásadnější úlohu sehrávají sami chovatelé, kteří dopustí, že zvíře má nadbytek kilogramů, a vlivem toho má zhoršenou pohyblivost a vytrvalost. Obézní zvíře může trpět poškozením kloubního a pohybového aparátu, onemocněním srdce nebo má oslabenou imunitu. V každém případě může tento stav skončit pro zvíře fatálně.

Mohlo by vás zajímat:  Ve skleníku můžeme rostliny pěstovat po celý rok. Vytváří ideální podmínky pro jejich růst
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola váhy u zvířete

Hustá srst, nebo nadváha? Leckterý chovatel omlouvá obezitu svého čtyřnohého mazlíčka velkým množstvím srsti. Kila navíc lze u zvířete poznat poměrně snadno, protože při hlazení zvířete v oblasti žeber by měla být cítit. Tlusté zvíře je také více lenivé, až apatické, nechce si hrát, je ospalé, hůře se pohybuje a při běhání nebo chůzi do kopce se zadýchává. Samozřejmě je možné také nechat převážit zvíře u veterináře, který porovná váhu s doporučenou tabulkou pro vybrané plemeno.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek můžeme snadno pěstovat v květináči na parapetu

Vyvážená strava, žádné pamlsky a pohyb

Co dělat při nadváze domácích zvířat? Zásadní je podávat zvířeti jen doporučovanou krmnou dávku a dodržovat vyvážený jídelníček. Důležité je nedokrmovat domácího mazlíčka pamlsky nebo svačinami mezi jídly. U zvířete pomůže pevný denní režim krmení, což zejména v počátcích vyžaduje pevnou vůli a jistou neoblomnost. Účinný je též pohyb, doporučují se dlouhé procházky, během kterých se mohou hrát se psem různé hry včetně aportování. Velmi vhodnou pohybovou aktivitou pro psy je plavání, které nezatěžuje klouby a většinu plemen baví. U koček, které jsou v interiéru, je situace horší a rozpohybovat se mohou pomocí atypických hraček.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/obesity-in-dogs
Přidat na Seznam.cz