Nádherné kaskádovité petúnie vykouzlí zahradu i na balkoně
Petúnie a její příbuzné druhy kvetou v jasných barvách po celé léto až do prvních mrazů. Jejich květy vytváří nádherné kaskádovité závěsy, které nahrazují zahrady na balkonech domů ve městech. Jejich pěstování má své zásady, avšak při dodržování několika jednoduchých rad se z jejích květů můžete těšit i vy.
Surfinie
Surfinie je označení, které se vžilo pro převislé, kaskádovité petúnie. Vyznačuje se dlouhými, rozvětvenými výhonky, na jejichž vrcholcích se od poloviny května začínají objevovat nálevkovité a široce rozevřené květy pestrých barev. V závislosti na odrůdě mohou být bílé, krémové, světle žluté, růžové, fialové nebo červené.
Surfinie potřebují dostatek slunečního světla, ve stínu nebudou nasazovat květy tak často. V horkém počasí je nutná častá zálivka, někdy i dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Jedna rostlina bude potřebovat zhruba 35–40 cm dlouhý truhlík; pokud bude výsadba příliš hustá, rostlina nepokvete dlouho. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, aby se na výhoncích mohly tvořit nové.
Minipetúnie
Million Bells, Calibrachoa nebo také minipetúnie označují rostlinu, která je od června do pozdního podzimu obsypaná drobnými květy zvonkovitého tvaru. Upřednostňuje úrodný, dobře odvodněný substrát s mírně kyselým pH. Nejlépe se jí daří na slunci, ale dokáže tolerovat i polostín. Mezi nejzajímavější odrůdy patří Dark Blue (má temně modré květy) nebo Cherry Star (má tmavě růžové květy se žlutým středem a žlutými pruhy na lístcích). Volcano Gold má zase žluto-oranžové listy s viditelným žilkováním.
Na balkoně budou vypadat krásně také zahradní petúnie. Mají dlouhé visící výhonky se spoustou květů, které často bývají i dvoubarevné. Pro správný růst potřebují dostatek slunce, jinak se výhonky nevytáhnou, a mírné, ale pravidelné zalévání. Každých 7–10 dní je vhodné rostlinu přihnojovat. Nedostatek železa způsobí žloutnutí listů, je tedy vhodné jí dopřávat železité sloučeniny.