Green Hedge Thuja Trees Alley City Park

Na podzim potřebují túje naši pozornost. Díky správné péči přečkají zimu bez újmy

Túje jsou velmi známé rostliny, které většinou slouží jako dekorace na našich zahradách nebo v parcích. Jsou nenáročné na pěstování, ale musíte se o ně starat především tak, že je budete pravidelně zastřihovat, hnojit nebo je zakryjete před krutými mrazy. My vám poradíme, jak se o túje starat, aby byly přes zimu chráněné a na jaře mohly znovu zdobit vaši zahradu.

Jak můžete túje ochránit před mrazy?

Túje jsou vytrvalé a stálezelené rostliny, které jsou volené hlavně jako krásná dekorace. Jsou součástí především živého plotu. Mohou dorůst do obrovských rozměrů, proto je potřeba je pravidelně zastřihovat. Můžete jim dodat velmi zvláštní tvary podle vašich možností a jejich výšku přizpůsobit vaší zahradě. Rostliny jsou sice odolné a půvabné, ale bez vaší péče nebudou působit zdravě. Mohou je snadno napadnou škůdci nebo houby, nemají rády ani silné mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná vůní se promění v malý kousek ráje. Květiny mohou vonět od jara do podzimu
Zdroj obrázku: Freepik

Především na podzim budou túje potřebovat váš zásah. Připravují se na klidové období, ale pozornost jim musíte věnovat také na jaře a v létě. Pravidelně je zalévejte a přihnojujte. Stejně důležité je již zmíněné zastřihování, při kterém můžete snadno odstranit také oslabené výhonky. Túje je potřeba na podzim zabezpečit, protože tím posílíte jejich kondici a také minimalizujete riziko jejich onemocnění.

Túje je potřeba zalévat, ale můžete zkusit i mulčování

Většina tújí v zimě odpočívá, ale některé druhy jsou aktivní také v zimě. Pokud je zima suchá, může být rostlina vysušená a je potřeba ji o to více zalévat. Když napadne sníh, bude působit jako izolace, takže bude rostlina chráněná před mrazem. V říjnu ji proto vydatně zalévejte, protože voda se dobře vsákne a zalije kořeny. Postup můžete opakovat ještě během zimních měsíců, ale teplota nesmí klesnout pod nulu.

Mohlo by vás zajímat:  Po dlouhém zimním spánku bývají domácí rostliny oslabené a vyžadují zvláštní péči

Musíme chránit také kořeny rostliny. Právě ty mohou být napadené škůdci nebo nemocemi. Rostlina pak bude z půdy odebírat méně vody a může uhynout. Jak ale túje před zimou ochránit? Můžete jim udělat podestýlku z písku. Vhodná jsou také hnojiva, která obsahují fosfor, ale zapomeňte na ta s přídavkem dusíku. Dusík je nutné aplikovat na jaře, protože rostlinám zajistí rychlý růst.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/93438-care-thuja-occidentalis.html
Přidat na Seznam.cz