Proti hlemýžďům není třeba ani chemie, ani ohýbání zad. Postačí udržet si na zahradě pichlavé zvíře

Ježci se po nocích často jen tak potulují, chodí a dupou po parcích, sadech nebo zahradách. Dobře se cítí na rozmanitých a přírodních zelených plochách. Snadno zde najdou místo k odpočinku, vychovávají tam mladé a hledají tam i přístřeší na zimu. Tento terén ježkovi nabízí také spoustu jídla. 

Ježek jako přítel zahradníka, zbaví ho spoustu škůdců

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ježek vás snadno zbaví hlemýžďů a dalšího hmyzu, který znepříjemňuje životy majitelů zahrádek. Hlemýždi za sebou nechávají poškozené rostliny a ničí sklizeň. Ježek je jedním z důležitých spojenců v boji proti těmto škůdcům. Ten, kdo má na své zahradě ježka, ušetří hodně času i práce, a hlavně se vyhne použití chemických přípravků.

Jak ale vytvořit zahradu, která bude přátelská pro ježka? Nejraději má zastřižený živý plot, 1,5 cm vysoký trávník a listy všude kolem. Pro ježka jsou hlemýždi potravou, která je bohatá na bílkoviny. Jestli ale ježek sní otráveného šneka, může mu to přivodit dokonce smrt. 

Mohlo by vás zajímat:  Fuchsie se nespokojí s jen tak nějakými podmínkami, odvděčí se ale nádhernými květy

Ježkovi poskytněte na zahradě útočiště a místo, kde se může skrýt. Trnové keře ochrání jeho úkryt před dalšími zvířaty, která mohou na zahradě pobývat nebo jí procházet. Kvetoucí živý plot přiláká další hmyz, který je také ježkovou potravou. Na okraji zahrady vytvořte hromady z listí, dřeva a kamenů. Před deštěm úkryt ochrání kousek plachty. 

Ježci v zimních úkrytech přezimují a vylezou až na jaře

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když okolní teplota klesne pod 10 stupňů, ježci se schovají do úkrytu, kde přečkají zimu. Jejich tělesná teplota klesne na 5-6 stupňů a s stou teplotou vydrží až do jara, kdy je teplota venku kolem 15 stupňů.

Jejich tukové zásoby jsou stále dostatečné k obnovení normální tělesné teploty, což je mezi 35-37 stupni. Poté musí ježek hodně pít a jíst, aby nahradil dlouhé měsíce půstu. Ježkům můžete koupit také hotové domečky, které umístěte na chráněné místo, kde budou mít klid k odpočinku.

Přidat na Seznam.cz