Cherries 1465801 1920

Třešňová tinktura zvládne nahradit i léky plné chemie, správně skladovaná vydrží doma roky

Domácí tinktura je jeden způsob, jak připravit třešně na zimu. Likéry z bobulí jsou v poslední době velmi oblíbené, a navíc jsou staroslovanskou tradicí. Aromatické sladké nápoje navíc zachovají všechny léčivé vlastnosti ovoce. Na internetu najdete mnoho receptů na třešňovou tinkturu, které jsou známé již po generace.

Jak připravit kvalitní třešňovou tinkturu?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Budete potřebovat 12 kilogramů třešní a 4 kg medu. Příprava je také jednoduchá, stačí dodržovat určité kroky. Naplňte sud zralými a očištěnými třešněmi, nahoře ale ponechte asi 15-20 cm místa. Med nalijte do sudů. Lijte ho tam pomalu, aby se zaplnily všechny mezery mezi třešněmi. Sud dobře uzavřete a odložte do sklepa na tři měsíce. Během této doby bude probíhat fermentace a je potřeba myslet na to, že sud musí být dostatečně silný, jinak popraská.

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře rádi zdobíme i hroby našich blízkých. S několika radami vydrží květiny déle svěží

Po třech měsících můžete třešňovou tinkturu slít a naplnit jí lahve. Takto ji můžete skladovat v uzavřených lahvích několik let. Třešně jsou zásobárnou přírodních látek a chemických sloučenin, které jsou nezbytné pro fungování našeho těla. 

Pektiny a vláknina stimulují sekreci žaludeční šťávy, také aktivují činnost žaludku a střev. Pomáhají zbavit tělo škodlivých látek. Třešně se doporučují hlavně těm, kteří pracují v těžkých podmínkách nebo za sebou mají chemoterapie. Kyseliny zlepšují stravitelnost a pomáhají vytvářet bakteriální flóru v zažívacím traktu. 

Mohlo by vás zajímat:  Pomozte v zimě ptáčkům, čím je krmit a jak to dělat správně

Třešně jsou vitaminovou bombou

Jejich součástí je vitamin A, který ovlivňuje zrakovou ostrost, vitaminy B jsou odpovědné za zdraví a pružnost pokožky a také za rychlý vývoj těla. Vitamin C je celosvětově známý, podporuje imunitní systém a chrání před různými chorobami, jako je:

  • Nachlazení
  • Chřipka
  • Bakteriální a virové infekce

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vitamin E má antioxidační vlastnosti, rutin je nezbytný pro růst oběhového systému. Třešně obsahují také kyselinu nikotinovou, která reguluje hladinu cholesterolu v krvi a posiluje cévy a srdce. 

Přidat na Seznam.cz