Peppermint Garden Family House

Krtek má dobře vyvinutý čich. K jeho vypuzení proto poslouží aromatické rostliny

Dívat se na Večerníčka, kde hraje hlavní roli animovaný Krteček? Není asi nic lepšího než si pustit jeden díl po celodenním stresu v práci. Ale pozorovat, jak krtek likviduje pěstěný trávník a záhony? To je leda pro zlost, protože tohohle savce nikdo na zahradě opravdu nechce. Denně dokáže vytvořit až dvacet hromádek a desítky metrů tunelů. Škodí rostlinám i trávníku, proto je třeba, aby se na zahradu vůbec nedostal. Jak zařídit, aby se tento hmyzožravec vydal jinam? Stačí poměrně málo, musí se totiž využít jedné krtčí přednosti. Tento savec má abnormálně vyvinutý čich a spousty aromatických rostlin mu vadí. Které zasadit do zahrady, aby se k ní ani nepřiblížil?

Mohlo by vás zajímat:  Pět skvělých způsobů, jak využít kyselinu citronovou nejen v kuchyni: Výsledkem bude pouze zářivá čistota

Krtek jako škůdce

Je tak roztomilý? Leda v pohádce pro malé děti, ve skutečnosti je krtek poměrně zákeřný a patří mezi velké škůdce. Likviduje žížaly a drobné obratlovce či larvy, z toho důvodu hloubí dlouhé tunely, ve kterých si buduje svou skrýš, kde je přechovává v živém stavu. Krtek totiž nezimuje a v zimě se svými zásobami živí. Během dolování chodeb, přičemž jejich spleť může mít až kilometr, poškozuje kořenové systémy pěstovaných rostlin, krtince pak narušují trávníkovou plochu. Krtek je chráněný, ale na zahradě je považovaný za škůdce, přesto se doporučuje jej odstraňovat humánními metodami.

Mohlo by vás zajímat:  Proutěný zahradní nábytek voní létem a bezstarostností, udržujte ho stále krásný
Zdroj obrázku: Freepik

Přirozené odpuzení krtků ze zahrady

Velmi efektivním způsobem, který je možné na krtky použít, je výsadba rostlin, jejichž pach tento savec nesnese. Aromatické rostliny se mohou vysazovat na okraje pozemku jako přirozená bariéra. Jednou z takových rostlin je měsíček lékařský, který vypadá malebně a jehož květy mohou zpestřit záhony. Navíc má léčebné účinky, kterých je možno využít při péči o pleť. Měsíček lékařský současně odpuzuje hraboše i půdní háďátka.

Řebčíky i bylinky

Další skvělou volbou jsou řebčíky, jejichž vzhled je impozantní, nadto vydávají pro krtky nesnesitelný zápach. Řebčík královský není náročný na pěstování, vypadá opravdu nádherně, protože dosahuje výšky až jednoho metru, přičemž na lodyze se objevuje až deset sytě oranžových květů připomínajících královskou korunu. Výhodou řebčíků je, že jsou trvalky, které jsou mrazuvzdorné. Jaké další rostliny krtkům takzvaně nevoní? Bezesporu česnek, jehož stroužky se mohou umístit též do krtinců a tunelů, nebo bylinky, jako jsou máta a meduňka.

Zdroj: https://thepracticalplanter.com/plants-that-repel-moles/
Přidat na Seznam.cz