Plant Shop Owner Cleaning Leaf Potted Plant

Listy pokojových rostlin potřebují pravidelné čištění od prachu

Interiérová zeleň je vděčnou dekorací a balzámem pro oči. Současně pokojovky fungují jako výkonné čističky vzduchu, tedy za předpokladu, že mohou samy dýchat. V krásném vzhledu a rozvoji jim zabraňuje prach, jehož částice se usazují na listech. Jednou za čas je proto potřeba listy očistit. Ale jak? Pomocí těchto metod vám tato činnost nezabere více než pár minut času, rostliny vám navíc poděkují.

Prach rostlinám škodí

Částice prachu škodí lidem při dýchání i rostlinám, protože se jim ucpávají průduchy a nemohou dokonale uvolňovat kyslík. A co víc, hrozí nedostatek světla a vyšší vlhkost, což vede k onemocnění rostlin a jejich chřadnutí. Jsou také méně odolné vůči škůdcům, což nesmí pěstitelé podcenit. Jak dokonale očistit listy pokojovek od prachu?

Mohlo by vás zajímat:  Drahé přípravky pro péči o rostliny mohou být škodlivé, lépe poslouží přírodní metody

Pomocí vlhkého hadříku

Rostliny, jako jsou monstera, filodendron, fíkus, juka nebo dracéna, ale také orchideje, ocení otírání listů pomocí navlhčeného hadříku. Voda musí být měkká, proto je dobré kohoutkovou převařit.

Sprcha

Rostliny, které jsou menšího vzrůstu a jejichž květník není příliš objemný, typicky kapradiny, fíkusy či citrusy, je možné přemístit do vany či sprchového koutu a pomocí jemného postřiku je omýt. Při sprchování je vhodné zakrýt zeminu, aby nedošlo k přemokření.

Zdroj obrázku: Freepik

Ponorem do vody

Další metodou u nejmenších rostlin nebo u kapradin je ponoření rostliny do vody na několik sekund, přičemž se proces může několikrát za sebou opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny vhodné do stínu: křídlový květ, africká fialka a konvalinka

Pomocí rozprašovače

U velkých a rozměrných rostlin se může přistoupit k očistě listů pomocí rozprašovače. Tento způsob je vhodný u banánovníků, vyšších palem nebo dalších interiérových stromů.

Na chlupaté štětcem

A co dělat s takzvaně chlupatými rostlinami, jejichž listy pokrývá drobné chmýří, případně trny? Tyto druhy vodu a vysokou vlhkost příliš nemilují, proto je vhodné oprášit listy pomocí štětce či suchého hadříku, tato metoda platí na sanseviery, bramboříky, echevérie, kaktusy i jiné sukulenty.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-houseplant-leaves-1403206
Přidat na Seznam.cz